Survival - Základy první pomoci

Na téma první pomoci, zvládnutí krizových situací, záchranu člověka, zajištění životních funkcí a všeho dalšího, bylo vydáno bezpočet publikací, knih, učebnic, návodů. Co neustále psát za novinky? Dokud ale první pomoc poskytují lidé a ne humanoidi, hodí se základy první pomoci zopakovat.

Zachránit někomu život je tak snadné .. stačí jen chtít!

Vše co potřebujete ke zvládnutí první pomoci, jsou dvě zdravé ruce, schopnost zvládnout stres a pohled na krev, vhodně zareagovat, správně se rozhodnout a chuť jednoduchými úkony člověku zachránit život.

Se správnou literaturou to jde lépe ...

První pomoc - Podrobný průvodce tísňovými situacemi První pomoc
Podrobný obrazový průvodce tísňovými situacemi
Z anglického originálu First Aid Manual
Nakladatelství Slovart
Abyste si osvojili základy první pomoci, stačí zajít do knihkupectví a vybrat si hned z několika odborných knih. Nabídka je opravdu bohatá.
Já vám doporučuji zakoupit za necelé tři stovky První pomoc - Podrobný obrazový průvodce tísňovými situacemi. Jedná se o velmi povedenou publikaci, která je doplněna o velmi kvalitní fotografie, které vám napoví jak první pomoc dělat správně.

Zdroje informací k první pomoci na Internetu

Pokud nechcete hned knihu kupovat, můžete zapátrat na Internetu. Do vyhledávače zadejte "První pomoc", nebo "Standardy první pomoci" a budete se divit, kolik výsledků na vás vyhledávač vychrlí během vteřiny. Za sebe doporučuji:
Příručka první pomoci
Přiručka první pomoci - Základy první pomoci
Dětské otravy - Toxikologicky Informační středisko

Partneři výuky první pomoci na táboře

Partner výuky první pomoci na táboře Partnery výuky první pomoci na táboře jsou společnosti, které nám pomohli k zajímavému tréninkovému vybavení. Mezi ně patří např. Helago, dále firma DINA-HITEX, spol. s r.o., která nám darovala spotřební obvazový materiál a také AZ-Medica Educa, s.r.o., u které absolvujeme odborné kurzy Intruktorů první pomoci.

Partner výuky první pomoci na táboře AZ Medica Educa je partnerem nejen odborného výcviku Instruktorů první pomoci na našem táboře, ale také dodavatelem vybraného vybavení, díky kterému jsme schopni zajistit kvalitnější péči pro vaše děti. Jejich kvalitní kurzy doporučujeme každému a to i široké veřejnosti nebo rodičům našich dětí. Čím více lidí bude umět správně poskytnout první pomoc, tím lépe!

Vědomí a dýchání

První pomoc zahajte kontrolou základních životních funkcí. V dnešní době se soustřeďte na Vědomí - zda a jak postižený reaguje - oslovení, na podnět, bolestivý podnět a na Dýchání - zda dýchá a jak dýchá - mělce, má dušnost, nedýchá. Kontrolu dýchání provádějte vizuálně, tj. pohledem na hrudník a nebo hřbetem ruky přiloženou nad ústa (zapomeňte na hledání zrcátek, mobilů, apod.). Pokud dýchá, má i krevní oběh. Pokud nedýchá, je pravděpodobné, že nemá ani krevní oběh. A pokud nedýchá a my už víme že nemá tudíž ani krevní oběh, zahajujeme resuscitaci!

Pravidlo A-B-C-D

Základní pravidlo v první pomoci se dá vtěsnat do zkratky 3 písmen, tj. ABC. Díky nejnovějším poznatkům se ke třem písmenům vloudilo ještě čtvrté, tj. D. Základem v první pomoci ale zůstává:
A - Airways (zajištění průchodnosti dýchacích cest - záklon hlavy)
B - Breathing (zajištění dýchání)
C - Circulation (zajištění krevního oběhu - ošetřete místa masivního krvácení)

D - Drugs - poskytnutí léků postiženému

 

Pravidlo C-A-B-C-D-E v TCCC

C - Catastrophic Haemorrhage Control - Masivní krvácení
A - Zabezpečení dýchacích cest a kontrola krční páteře
B - Dýchání a ventilace
C - Kontrola krevního oběhu a krvácení
D - Disability, vyšetření úrovně vědomí - Neurologické vyšetření
E - Sekundární vyšetření celého pacienta

KPR - Kardiopulmonární resuscitace

Kardiopulmonální resuscitace (KPR) je metoda, jejímž cílem je oddálení klinické smrti a zamezení nevratného poškození životně důležitých orgánů. Do KPR se řadí nepřímá srdeční masáž a umělá plicní ventilace.
Kardiopulmonální resuscitace se zpravidla provádí při zjištění známek zástavy dýchání a vědomí – postižený nereaguje na bolestivý podnět, nedýchá (mohou však být zachovány občasné lapavé dechy), je voskově bledý, rty, ušní boltce, špička nosu, nehtová lůžka jsou namodralá.

Technika KPR dle Guidelines 2015

KPR se provádí v poměru 30:2 - po třiceti stlačení hrudníku - uprostřed těla mezi bradavkami přichází 2 vdechy.
U dospělých se začíná telefonováním na linku 155 a následně se zahajuje KPR.
U dětí se nejdříve zahajuje KPR a po minutě se telefonuje na linku 155.
U malých dětí se začíná 5 rychlými vdechy.
5 rychlými vdechy se začíná také po tonutí a otravy, například Oxidem uhelnatým.
Bojíte se, že osobě bez dýchání a vědomí více poškodíte páteř (například po pádu nebo vlivem dopravní nehody? KPR má přednost! Nebojte se. Pacient buď umře nebo umře! Projevte dobrou vůli pomoci a jste z obliga. Pokud nepomůžete, můžete jít i do vězení!

Kdy smíte KPR ukončit

KPR byste měli poskytnout až do příjezdu Zdravotnické záchranné služby! Kdy ale můžete přestat na základě vlastního rozhodnutí?
Když postižený projevuje známky obnovení základních životních funkcí.
Když jste vyčerpáni - střídejte se po dvou minutách - vydržíte déle!
Když jste jako zachránce v ohrožení.
Po 40 minutách - zhruba do 20 minut je na místě posádka ZZS.

Když se dílo podaří?

Po té co obnovíte životní funkce po KPR, uložte v závislosti na zdravotní stav a okolnosti postiženého do zotavovací, stabilizované polohy na boku a i nadále mu věnujte svou pozornost a kontrolujte životní funkce.
Pokud máte pacienta na boku, gratulujeme!

Nechceme zde přepisovat příručky první pomoci. Chceme vypíchnout jen to nejdůležitější. Pokud si nevíte rady a selhávají základní body znalostí první pomoci, je nejlepší vytočit na telefonu linku 155 a nechat si poradit přímo operátorem. Zkušení lidé vám pomohou nejen se uklidnit a vykonávat tak jednoduché úkony první pomoci efektivněji, ale poradí i jak postupovat co nejlépe v dalších drahocených okamžicích a tak zachraňované osobě nebo osobám dopřát vyšší šance na záchranu života.

Táborové úrazy, příhody a běžné situace - jak postupovat

Krvácení

Krvácení je především dvojího typu. Žilní a tepenné. V případě drobných ran máte dostatek času. Hlavní je, zabránit vniknutí infekce a proto se doporučuje desinfikovat proudem tekoucí vody. V případě že se jedná o masivní krvácení, hrozí vykrvácení a proto musíte krvácení zastavit. Zapomeňte na tlakové body, škrtidla a podobně. Přiložte na ránu obvaz, klidně další a ránu stáhněte. Krev prosakuje? Přidejte další a postup zopakujte. Obvaz nikdy nesundavejte, abyste zjistili zda krvácení pokračuje. Krvácení pokračovat bude a vy sundáním obvazu jste na začátku.

Vyražený dech

Například při sportu nebo hrách se může stát, že dítě potká vyražený dech. Ačkoliv to vypadá dramaticky, nejde o nic hrozného. Pamatujte si, že každý vyražený dech stejně naskočí. Chcete-li dítěti pomoci, udeřte postižené dítě dlaní mezi lopatky. Úder opakujte.

Vymknutý kotník

Co by to bylo za tábor, kdyby si alespoň jedno nevymklo kotník. Nejlepší je prevence. Mít dobrou obuv na sport a hry, ale stejně se to stane. Krtinec u branky, překročení větve v lese a nebo obrubník na celodenním výletu. A vymknutý kotník je na světě. Nejlepší je nohu uvolnit. Postižené místo chladit a ve finále pevně zafixovat. Postižený by měl nohu šetřit a naprosto nejlepší je jet s dítětem do nemocnice na RTG. Připravte se ale na to, že nějaký místní felčar dá dítěti raději nohu do sádry, protože se nemůže rozhodnout zda ano či ne, tak ve finále volí ano.

Naražený prst

Stalo se několikrát. Dítě chytá míč a hned má naražený prst. Začátek je jako u vymknutého kotníku. Rozdíl je jen v tom, že skončí v sádře skoro vždy :)

Bodnutí hmyzem a alergie

Dětské tábory se zpravidla konají v létě v průběhu prázdnin a to je i čas, kdy nejvíce létají včely, vosy, sršně a samozřejmě rostou trávy, kvetou kytky a v dnešní době alergií je vždy o zábavu postaráno. Nejlepší je prevence. Poučit děti o chování když je v blízkosti bodavý hmyz a pokud se jde na louku, alergické dítě si vezme preventivně předepsaný lék lékařem. Pokud se ale přeci jen dostaví alergická reakce, zachovejte klidnou hlavu. Postiženého odveďte z oblasti kde působí jeho alergen - například ať si přestane hladit to krásné koťátko nebo nečichá k té kytce. Dejte postiženého do klidu. Poskytnutím léku zabraňte uvedení postiženého do šoku. V případě přehnané reakce volejte 155 a zajistěte převoz do nemocnice nebo na alergologii. Toto oddělení je jediné, na které můžete jít s pacientem bez ohlášení a jsou povinni vás vzít.
Místo bodnutí hmyzem ledujte a desinfikujte proudem studené vody.
Nemějte přehnané obavy z udušení - ale respektujte že se to může stát. Lidský organismus vydrží hodně moc a i když vosa píchne dítě do jazyku a začne otékat hlava a krk, vždy se nějaká skulinka pro dýchání najde - alespoň do příjezdu ZZS nebo předání dítěte lékaři.

Drobné oděrky a rány

Nedělejme z dětí cimprlichy - nebo jak se to píše :) Drobné ranky neublíží. Ránu vyčistěte. Vydesinfikujte proudem studené tekoucí vody. A následně dejte náplast a nebo nechejte ranku dýchat. Nedělejte z komára velbouda. Každému se čas od času něco stane. Tak proč to hned řešit návštěvou marodky nebo lékaře. Zranění mějte pod kontrolou, vše evidujte a následně také sledujte.

Úpal a úžeh

Stavy jako úpal a úžeh jsou poruchami termoregulace těla. Nastávají v okamžiku, kdy dítě je vystaveno vysokým teplotám, jsou na slunci a nebo nemají přístup k čertvému vzduhu. Nejlepší je těmto stavům předcházet, protože jejich "léčba" je problematičtější, než například rozhodnout o hře ve stínu, vyvětrat místnost nebo si vzít čepici a hodně pít. Postiženého dejte do stínu, do chladnějšího místa - ne studeného, poskytněte tekutiny, například vlažný obklad, ten dejte třeba i na končetiny a podobně. Nedopřejte tělu velký teplotní šok. Stačí chladit něčím, co je jen o pár stupňů chladnější. Ne že dítě jdoucí s úpalem zasypete ledem! Dopřejte dítěti odpočinek a pravidelně ho sledujte!

Dehydratace

Děti si rády a bezhlavě hrají. Nevnímají nutnost se napít nebo pocit žízně. Nebo je chyba v dohledu, která na nutnost doplňování tekutin dohlíží. Problém s dehydratací může být zpúsoben i průjmy nebo zvracením. Jakmile dítě za sebou více jak cca. 3x zvracelo nebo mělo průjem, hrozí dehydratace. Měli byste tyto stavy sledovat. Poskytovat tekutiny. Málo, ale často. V případě odmítání tekutin, odvodnění způsobené průjmy nebo zvracením, vyhledejte lékařskou pomoc. V případě her na slunci v horku je nejlepší prevence. Vhodné oblečení, pokrývka hlavy, přestávky (ale ne zase běhat ze slunka do chladu) a hlavně - hodně pít. Za normálních okolností by dítě 6 let mělo denně vypít 1,6 litru tekutin. Pokud si hraje v teple nebo na slunku, tak klidně dvojnásobek a více!

Popálenina

Popáleniny hrozí na táboře na každém kroku - táboráky! Popáleniny jsou trojí. První dvě mohou být od slunka nebo kontaktu s horkými předměty. Třetí stupěn, který je nejhorší si dítě způsobí například pádem do ohniště, vzplanutím špatně zvoleného oděvu k táboráku, a podobně. První dva stupně chlaďte. Cca. 15-20 minut. Vzniklé puchýře nepropichujte! Pucháře mohou být velké například i přes celá záda! Třetí stupeň jen sterilně kryjte - například termofolií a okamžitě volejte 155!

Nechceme děsit ... ale štěstí přeje připraveným ...

My na táborech Klubu 112 jsme připraveni na cokoliv a proto se nám nic nestává .. ťuk, ťuk ... jakmile něco podceníme, malér je na cestě. Jsme si toho vědomi a proto máme i tak velký sklad nepotřebného vybavení, se kterým rádi cvičíme, ale to je asi tak všechno. Všem držíme palce a přejeme malým i velkým táborníkům hodně štěstí bez nehod a nutnosti volat 155.

Chcete si pro svůj tábor objednat školení první pomoci?

Pořádáte tábor, školu v přírodě, příměstský tábor a podobně a chcete své lidi proškolit jak poskytnout první pomoc a zachránit tak například svěřené dítě do péče a předejít soudu, vězení, atd.? Ozvěte se na 775 213 667 nebo email jan.boruvka@klub112.cz a naši instruktoři vám zajistí vysoce kvalitní školení, předvedou dostupné vybavení, postupy a zvýší tak vaši kvalifikaci, odbornost a šance na zvládnutí první pomoci.

 

 

Doprovodný program hasičů z Bělčic
Výcvik střelby na airsoft střelnici
Špenátové těstovinky s kuřecím masem
Chobot
Malvínka a Niky
Libová vepřová pečeně pro děti

Poslední volná místa

Naše letní dětské tábory v táborové sezóně 2023 nabízejí poslední volná místa. I. turnus obsazen. III. a IV turnus téměř obsazen. Největší výběr nabízí II. turnus. Kdo má zájem o náš letní dětský tábor, nesmí už zaváhat :)

přečíst celé

Vedoucí oddílů na táboře

Pro naše tábory hledáme poslední dva nebo dvě vedoucí oddílu a jsme jinak komplet :) Kdopak rozšíří řady našich veselých, vtipných, pohodových a zároveň zodpovědných vedoucích? :)

přečíst celé

Akce na poslední volná místa!

Pro poslední přihlášení děti jsme připravili akci a slevičku :) Kdo má tedy ještě zájem o letní dětský tábor Klubu 112 v roce 2023, může tak stihnout poslední volná místa a ještě mít slevu :)

přečíst celé

Hlavními partnery táborů Klubu 112 jsou:

ArmyCRAFT
Top Army shop
Nejen do přírody
Hobby kohout
Aria travel

Hledáte pro dítě kvalitní letní dětský tábor?