Survival - Nože

Mít v kapse, v batohu, v pouzdře na opasku, v přihrádce palubní desky auta, nebo kdekoliv jinde kvalitní nůž, na který je v případě boje o přežití spolehnutí, je základ. Zavírací kapesní nůž Wenger Kdyby každý z nás věděl, že mu půjde o krk, sbalí si ten nejlepší nůž jaký doma má. Ale stačil by? A co takhle zvýšit šance na přežití a to nožem, který nabízí více. Nožem, který má více nástrojů, než v průběhu jedné výpravy můžete jen použít.
Tyto nože se hodí na táboření, rybaření, ale také na základní opravu vybavení, šití, navigaci, až po provádění osobní hygieny.

 

 

 

Nože švýcarských vojáků a důstojníků - Victorinox a Wenger

Nůž Victorinox Každý jistě zná klasiku s bílým křížem na červeném pokladu, tj. vlajku Švýcarska a značky švýcarských nožů Victorinox (znak erbu) a Wenger (znak připomínájící TV). Často dochází k záměně, protože mezi značkami jsou jen malé rozdíly. Nože obou značek jsou vyráběny ve švýcarsku a mají vždy základní velkou čepel, malou čepel a v dalším vybavení se už liší. Mohou mít lupu, pinzetu, párátko, pilku, nůžky, pilník, kleště, háček, šídlo a mnoho dalších užitečných a někdy i neužitečných nástrojů. Není výjimkou, že v poslední době jsou tyto nože doplňovány také USB flash diskem. Nůž Wenger
Každý dobrodruh by však měl tento nožík mít v kapse, v ledvince nebo batohu. Může se hodit téměř vždy. Na otevření konzervy, sklenice, ostříhání nehtů, přeřezání malé větve nebo na výrobu kolíku ke stanu, na houby, zkrátka na cokoliv. Tyto nože rozhodně zvýší vaše šance na přežití, pokud se do takové situace dostanete. Nůž Victorinox
Victorinox nevyrábí jen klasické zavírací kapesní nože, ale také nože pro profesionální použití, například v záchranných jednotkách jako hasiči a zdravotnické záchrané skupiny. V noži Victorinox Rescue mimo nástoje na rozbití skla u vozidla nebo speciálního nože na bezpečnostní pásy najdete i pilku na tvrzená skla. Tool Victorinox
V edici nožů značky Victorinox naleznete i multifunkční nářadí Victorinox, které nabízí až 45 různých nástrojů a pokud si jej pořídíte v kompletu, máte v praktickém koženém pouzdře na opasek také nástavce na hlavy šroubů - tj. šroubováky na ploché drážky, křížové, ale i s hlavou Imbus. Pomocí kleští můžete stříhat až 3mm dráty nebo pomocí pily řezat dřevěné špalíky.

Multifunkční nářadí - nůž Leatherman Juice

Leatherman Juice Jednou s možností jak si poradit pomocí jednoho nástroje ve více situacích je vlastnit multifunkční nůž - nářadí Leatherman, který se vyrábí v mnoha civilních i armádních verzích. My v civilu nepotřebujeme vlatnit specializovaný Leatherman s nářadím na opravu automatické karabiny M16 a proto nám bohatě postačí civilní verze s označením Juice. Oproti armádní verzi se Leatherman Juice XE6 prodává v šedé, červené, oranžové a modré barvě a to se nám, civilům, hodí ... hlavně když vám upadne do trávy :) Dále oproti vojenským typům má také vývrtku na víno. To nemá žádné jiné víceúčelové nářadí v základní výbavě. Co říkáte? Že je rozhodnuto? :)

Multifunkční nářadí - nůž Gerber

Nůž Gerber Poslední dobou se do povědomí dostávají také nože značky Gerber a to především díky pořadům se Survival tématikou, kde dobrodruh a bývalý příslušník speciálních armádních sil Bear Grylls doporučuje právě tuto značku a nejedné edici jejich výrobků propůjčil své jméno. Stejně jako u ostatních značek podobného víceúčelového nářadí se jedná o maximální kvalitu a pokud se budete k těmto nástrojům dobře chovat, přežijí vás. Tím nemyslím, že se k musíte k noži chovat v rukavičkách, ale pokud zrovna někde nebojujete o přežití, dobře se o něj starejte. Zbavujte mechanických nečistot, pravidelně myjte v jarové vodě, promazávejte olejem na nože a zbraně a uchovávejte v pouzdře pro transport.

Nůž Gerber BG Ultimate SE - ostrý nůž s křesadlem

Nůž s křesadlem Gerber BG Ultimate SE Na táboře jsme vyzkoušeli nůž Gerber BG Ultimate SE, který jsme dostali jako sponzorský dar od společnosti, která má na českém trhu výhradní zastoupení této značky. Děti i dospěláci si tento nůž okamžitě zamilovali. Jedná se o velmi podařený kus. Skvěle vyvážený, dokonale ostrý, s perfektní střenkou, která padne do každé ruky a výborně se drží, i když je nůž mokrý. Tento nůž má velmi praktické pouzdro, ve kterém se ukrývá navíc i křesadlo, s jehož pomocí rychle a pohodlně uděláte oheň. Obal je doplněn o "nápovědu" jak přežít a signalizovat v případě boje o holý život.

Článek připravil:

Jan Borůvka

Jan Borůvka

Autor článku: Jan Borůvka
Který chlap by neměl rád nože. A který chlap by nevěděl, že v podmínkách boje o přežití se hodí dobrý nůž. Ano, ví to i ženy :) Osobně když někam vyrážím je nůž první věc, na kterou si vzpomenu. Jedná se o malý zavírací nožík Victorinox. A pokud jedu na delší dobu, beru sebou i japonský armádní nůž SRK, který zvládne i nešetrné zacházení. V případě že mě čeká nocování v přírodě, ocelové vybavení doplním malou sekerkou Smith&Wesson a vysunovací pilkou Fiskars. A díky tomuto všemu vybavení jsem si zatím poradil v každé situaci a nikdy jsem hlady ani zimou nestrádal.

Upravená vesta s vybavením pro Záchranáře
S hygienou nám pomohl Hagleitner
Airsoftová akce na táboře
Benjamínci - oddíl pro nejmenší děti tábora
Měření rychlosti běhu díky dopravní policii
Honza Borůvka alias HV/HB

Letní dětské tábory 2023 se plní

Máme 15. září 2022 a naše letní dětské tábory 2023 se plní. IV. turnus je téměř obsazený. Dnes navíc rozesíláme náš táborový newsletter a věříme, že se pár desítek on-line přihlášek do konce týdne objeví.

Dokumenty ke stažení

V emailu rodičům objevena chyba v odkazu. Chyba odstraněna :) Ale pro snadnější dohledání, dáváme odkaz i do Novinek. Potřebujete na tábor dokumenty k přihlášce? Zde jsou :)

přečíst celé

Hledáme praktikanty

Pro naše letní dětské tábory - od VOJENSKÉ AKADEMIE až po COOL tábor hledáme praktikanty a praktikantky do našeho kolektivu dospěláků. Máš zájem? Tak dej o sobě vědět a máš možnost si užít skvělý letní dětský tábor.

přečíst celé

Hlavními partnery táborů Klubu 112 jsou:

ArmyCRAFT
Top Army shop
Nejen do přírody
Hobby kohout
Aria travel

Hledáte pro dítě kvalitní letní dětský tábor?