Survival - KPZ - Krabička poslední záchrany

KPZ - krabička poslední záchrany - Souprava Survival Všichni známe pojem Krabička poslední záchrany - KPZ, neboli KáPéZetku.
Odkud? Z vyprávění rodičů, prarodičů, dobrodružných knížek, starých filmů, z pionýrských i skautských táborů. Zkrátka odevšad :) Ti pečliví ji mají. Ti nepečliví taky. Někdo její existenci v batohu přizná. Jiní nikoliv! A ve finále? Prodává se mnoho komerčních verzí a to za nemalé peníze. Jsme ochotní za pár drobností zaplatit několik set jen proto, že na obalu je logo oblíbeného dobrodruha nebo značky, která vyrábí něco do přírody. Svou KPZku si můžete za pár kaček "vyrobit" a naplnit sami. Díky pořadům o cestování, dobrodruzích a výpravách do divočiny přicházejí krabičky poslední záchrany zase na scénu. Právem? Neprávem? Doporučuji si ji obsarat nebo připravit a popřemýšlet (nebo vyzkoušet) zda je co platná. Některé "odborné" články její výskyt kritizují. Jiné vychvalují. A jak se říká, naděje umírá poslední. Až o vše přijdete a budete-li mít kliku a zůstane vám někde v kapse, v ledvince, v batohu KPZ, máte alespon naději, že to dobře dopadne!

Co by krabička na záchranu měla obsahovat?

KPZ - krabička poslední záchrany - Souprava Survival A co obsahuje krabička pro poslední záchranu? Věci, které se mohou hodit, když za a) vše selhalo, za b) nic jiného nemáte a za c) potřebujete z minima dostat maximum!
V praktické a skladné krabičce nebo jiném obalu je vhodné mít mnoho praktických a šikovných věcí, které vyřeší základní potřeby mimo civilizaci. S věcmi z KáPéZetky byste měli rozdělat oheň, ošetřit ránu a vyřešit bolest, spravit si vybavení, ulovit večeři (snídani nebo oběd), napsat zprávu pro tým který vás hledá, signalizovat i vyřešit navigaci a pomoci identifikovat, kde je sever a podobně.

Od pohřbu vás může dělit jen špendlík

KPZ - krabička poslední záchrany - Souprava Survival Tyto šikovné věci by vás jednou mohly zachránit. A nebo, zvýšit vaše šance na záchranu, tj. prodloužit vaše utrpení a strádání na maximum, aby vás někdo našel. V dnešním věku, kdy o sobě nedáte na facebooku vědět den, dva a přátelé (a dědictví lačné příbuzenstvo) už strojí pohřeb, vás v blízké době začnou hledat záchranné složky. Přežít o den, dva, tři dny déle je rozdíl mezi záchranou a smutným koncem dobrodruha, kterému například selhal v divočině automobil, vypověděl motor u letadla, zamotal se padák při seskoku nebo se jen vyvrknul kotník při vysokohorské túře. Obsah KPZ vás může i zabavit a to tak, že budete přemýšlet co a jak využijete. A v případě nouze není nic lepšího, než myšlenky nasměrovat jinam :)

 

 

 

Co by měla KáPéZetka obsahovat ...

Moje soukromé tipy na další užitečné věci do KPZ

Štěstí přeje připraveným

Pravidelně se seznamujte s obsahem a stavem své krabičky poslední záchrany. Štěstí přeje připraveným a proto zkoušejte na co vše se dá vybavení použít. Naučte se improvizovat! Naučte se přežít i bez některých věcí v KPZ. Minimalizujte vybavení v krabičce. Zkoušejte nové věci. Pokládejte si otázky typu "Opravdu to potřebuji ve své krabičce poslední záchrany?". Pokud ano, nechte to tam. Pokud ne, dejte to do další krabičky například pojmenované "Krabička předposlední záchrany", kterou budete vozit také, ale nebudete jí střežit jako oko v hlavě.

Na co se to hodí v KPZ?

Jen stručně bych rád popsal každou maličkost, která je výše napsaná v seznamu doporučeného vybavení a obsahu KPZ.

Praktický, šikovný, voděodolný a skladný obal

Asi netřeba blíže vysvětlovat, na co se hodí praktický, šikovný, voděodolný a skladný obal na KPZ. Je lepší mít obsah v nějakém pevném obalu než v igelitovém pytlíku. Na druhou stranu, pokud můžete i samotný obal na něco využít, je to ještě lepší - například na vodu, potraviny, nástrahy a podobně.

Zápalky

Mít oheň je základ. Ano. Až budete v průseru na poušti nebo na severním polu, vlastnictví sirek vám k ohni nepomůže. Můžete ale zapálit své vybavení, saně, cokoliv. Bez sirek těžko. A pokud jste kuřák a došel plyn v zapalovači, máte ještě sirky. A být v krizové situaci s kuřákem s cigaretou ale bez sirek ... zkrátka sirky do KPZ patří. Zapalovači může odskočit pérko, dojít kamínek, plyn, může prasknout. Sirky jsou věčné. Tedy než zvlhnou nebo dojdou :)

Křesadlo

I pokud máte ještě sirky, ale dostatek energie, zabavte se (nebo ušetřete sirky) použitím a rozkřesáním ohně pomocí křesadla. Zabaví vás to na pár chvil, udělá radost až se to povede, dodá sebedůvěru. Sirky si nechejte na až-pak.

Kus papíru

Až se někde ocitnete a uznáte, že vyčkávat na místě (například pádu nebo nehody) ničemu nepomůže ... zanechte tam vzkaz: kdo jste a kam kráčíte :) A pokud si se svými zachránci nechcete dopisovat, lépe se zapaluje papír než troud, který ani neumíte připravit.

Kus svíčky

Jakmile vykřešete oheň nebo zapálíte sirku, zapalte i svíčku. Za a) se svíčkou lépe realizuje další pokus zapálení ohně, za b) to šetří křesadlo nebo sirky a za c) lze využít i k osvětlení úkrytu a podobně.

Malý nožík

Mít malý nožík nikdy neuškodí. Kór když nemáte vlivem situace jiný. A je lepší například u jídla manipulovat s malým nožíkem než s velkou kudlou. A pokud se nudíte a čekáte na záchranné složky, můžete si vyřezávat :)

Otevírák na konzervu

Je šance, že máte u sebe konzervu. Máte ale u sebe standardně i otevírák na konzervy? Proto je v KPZ. Dále, pokud konzervu najdete - například na opuštěné horské chatě, je lepší vědět, že máte i otevírák. A ještě: zkoušet otevírat konzervu bez otevíráku je cesta ke zničení konzervy, obsahu nebo i k úrazu nebo zničení vybavení. Otevírák na konzervy z klasického KáDéčka moc místa nezabere. Jen se s ním naučte!

Šitíčko

Úplně to slyším .. copak jsem švadlena s absťákem, abych v podmínkách boje o přežití něco šil nebo vyšíval? A co třeba spravení výstroje? Přišítí toho hlavního knoflíku u kalhot? Spravení utrženého popruhu na batohu? Jehla a nit tolik nezaberou. Dejte to tam :)

Kus drátu

A zase .. na co kus drátu? :) Rybářská udice se lépe vyrábí s kouskem drátu. Boty se lépe opravují drátem. Past se lépe vyrábí s drátem. Nedávejte ho tam celé klubko. Stačí stočený metr. Je lepší ho mít, než si říkat "hodil by se kousek drátu" :)

Vlasec, háčky, olůvka

Téměř všude na světě žijí ryby! A v případě průseru je možnost živit se rybama ta nejsnadnější. Až ztroskotáte jako Robinson, ulovit rybu je cesta k přežití. A skeptici s otázkou co na poušti? Mám pro ně odpověď: Tam zase neztroskotáte jako Robinson :)

Zavírací špendlík

Nejrychlejší oprava vybavení, utažení obvazu, zhotovení šátku na uložení zlomené ruky a podobně je s použitím zavíracího špendlíku. Tak proto! :)

Mini-kompas

Na co asi mini kompas? Velký se vám tam asi nevejde a žádný? Asi netřeba odpovídat na toto. Nemusíte znát sice svou polohu nebo cestu, ale s kompasem se lépe udržuje navržený směr pochodu za civilizací.

Píšťalka

Volat z plna hrdla o pomoc stojí moc sil a není to ani moc slyšet. Ale střídavě pískat? V horách? V dunách? Na moři? Ve městě? Všude slyšet. Pískání výborně upoutá pozornost, ušetří poslední síly a třeba někdo Zachrání Vaše Duše :)

Prostředek na desinfekci vody

Bez jídla vydržíte týden, bez vody 3 dny a bez mobilu den :) A abyste se mohli napít, je vhodné mít k dispozici zdravotně nezávadnou vodu. A tu si s použitím tablet na desinfekci vody připravíte i z kaluže. Omezte ale konzumaci takto upravené vody na minimum.

Léky na bolest

Znáte to! Spadnete s letadlem. Nabouráte se autem. A to většinou bolí. A dneska se konzumují léky na bolest více než cokoliv jiného. Dát si dva, tři růžováky zlepší náladu a zvýší šance na přežití. I vaše okolí bude rádo, že vás to méně bolí :)

Zrcátko

Se zrcátkem je to jako s píšťalkou. Můžete na opravdu velké vzdáleností signalizovat a upozornit na sebe. Můžete se pokoušet blikat i pánubohu do oken když nad sebou máte ve velké výšce jiné letadlo. Je prostě šance, že vás někdo uvidí a o to přeci při přežití jde!

Článek připravil:

Jan Borůvka

Jan Borůvka

Autor článku: Jan Borůvka
Survival je moje oblíbená činnost. Od mala jsem jezdil na tábory, na výlety, na čundry a zkoušel si vše možné i nemožné. Sám mám svou malou KPZ a beru si ji vždy - na tábory, na výlety i na dovolenou.
Mým přáním je být instruktorem Survivalu na svém táboře už X let za sebou a vlastnictví KPZ je demonstrace toho, co je zapotřebí. Ani ne tak vlastnit, jako umět řešit.
Myslíte to s cestováním, dobýváním a poznáváním vážně? Jste pravý dobrodruh? Tak to sdělte světu pečlivou přípravou a ne podceňováním přípravy a možných nástrah!
Krabička poslední záchrany skoro nic neváží. Ale lidský život ano!

Z celotáborové hry Trosečníci
Bandárie
Pečené kuře už se chystá
Šikulové si vyrábějí krabici na výrobky
Airsoftová střelnici na táboře
Vzkaz z Bandaboxu

Dokumenty ke stažení

V emailu rodičům objevena chyba v odkazu. Chyba odstraněna :) Ale pro snadnější dohledání, dáváme odkaz i do Novinek. Potřebujete na tábor dokumenty k přihlášce? Zde jsou :)

přečíst celé

Letní dětské tábory 2022 téměř obsazeny

Máme březen a naše letní dětské tábory 2022 jsou téměř obsazeny. I. turnus je plný. IV. turnus cool tábora skoro také. II. a III. turnus tábora má poslední volná místa.

přečíst celé

Hledáme praktikanty

Pro naše letní dětské tábory - od VOJENSKÉ AKADEMIE až po COOL tábor hledáme praktikanty a praktikantky do našeho kolektivu dospěláků. Máš zájem? Tak dej o sobě vědět a máš možnost si užít skvělý letní dětský tábor.

přečíst celé

Hlavními partnery táborů Klubu 112 jsou:

ArmyCRAFT
Top Army shop
Nejen do přírody
Hobby kohout
Aria travel

Hledáte pro dítě kvalitní letní dětský tábor?