Letní dětský tábor 2022 - II. turnus

On-line deník z letního dětského tábora

Jak probíhá tábor? Co se právě děje v táboře? Jaká je nálada a jak děti zvládají naše dobrodružství? To vše se dozvíte v našem on-line táborovém deníku, který je rodiči každý rok chválen pro jeho obsah i vtipnou formu.

Letos chceme zkusit jinou formu on-line deníku. Malinko si to zjednodušíme, ale nepřijdete o žádné informace jak jste zvyklí. Jen podoba bude jinačí. Takže, jdeme na to ...


11. 7. 2022 -  den druhý

Hlavní program

Hlavním programem je bezesporu seznamování děti, a to nejen mezi sebou a s námi, ale také s okolím Bandárie. Dopoledne se nám oddíly vytratily a šly si hrát hry do blízkého okolí.
Volní dospěláci upravili Bandárii z vojenské základny na civilní dětský tábor. Dalo nám to docela zabrat. Takových věcí tu bylo k dispozici. Ukazatel Defcon nyní slouží jako Náladometr ... a zatím není na moc vysokých hodnotách :) Schválně ... aby se naše děti snažily se zlepšovat.
Nyní, odpoledne, děti hrají míčové hry, hudební kvízy, soutěží s vodou atd. Dělá se tu skvělá nová parta. Mezi dětmi, i mezi dospěláky. Uvidíme, jak dlouho to vydrží.
My, ze zákulisí, finišujeme přípravy na zahájení celotáborové hry Men In Black. Ta začne zítra. Rovnou informuji, že z celotáborové hry nebudeme zveřejňovat mnoho informací, protože tu samou, lehce modifikovanou hru, budou hrát i na dalších turnusech. A my nechceme, aby měl někdo k dispozici nápovědu.

Jídelníček

Snídaně: Máslo, džem a pečivo s ovocným čajem slazený medem
Svačina: měly být jogurty, ale když se všichni rozhodli jít mimo tábor, dostali jablíčko.
Oběd:poctivá, hustá hrášková polévka s vajíčkem a jako druhé jídlo něco jako rizoto s krůtím masem a rýží Basmati.
Svačina: konečně ta jablka .. vlastně jogurty :)
Večeře: táborová klasika v podobě brambor na loupačku s máslem. Bude-li někdo hladový, dostatenou ještě polévku od oběda.

Informace z marodky

Táborová zdravotnice, které vydržel volací znak Medic, zvládla za první den se prokousat všemi papíry a odhalit veškerá dávkování, léky, neduhy a omezení, abychom zvládli všem dětem zajistit perfektní péči. Už včera večer proběhly řádně první léky a do rána byla i tabulka v excelu vybarvená zvýrazňovačem :)
Máme pod kontrolou jak alergeny v programu, tak i v kuchyni. Počítáme s oříšky i syrovým ovocem a dalšími. Ani v noci se nám nestala žádná nehoda, páč jsme zkrátka dobří. Jen neusnout na vavřínech. 
Medic musel vydal pár prostěradel, pytlů na špinavé prádlo a tuším že v radioprovozu proběhla prosba o lahev na pití. Jedna už je kaput ...

Jaké máme počasí

Počasí se začíná umoudřovat. Je znát, že tlak leze nahoru. 1059 HPa se blíží a zase bude hezky :) V předpovědi je deštík, ale v praxi ani a kapka.

Důležitá sdělení

Dnes není co důležitého sdělovat. Některé děti to pěkně rozjíždí. Musíme znovu učit to, co jsne už zvládli na předchozím turnusu a je to úmorné. Je vidět, že některé děti žijí ve společné domácnosti s otroky - zhasnout, zavřít dveře ... spláchnout :) Nremají to zcela zautomatizované. No nic, makáme na tom ... schválně jak nám to dlouho potrvá. Hůl ještě nelámeme. Ještě je brzo.


12. 7. 2022 -  den třetí

Komentář HV/HB

Po té, co budík zazvonil úderem 6:00 a já nevěřil svým očím a uším, vyskočil jsem z postele čilý jako rybička ("a to je lež" - Z Teorie velkého třesku - seriál, jenž inspiroval naše letošní táborové logo) jsem se jal připravovat tři věci:
1# silný vývar do základu dětmi oblíbeného pokrmu kuře na paprice
2# finiš zahájení celotáborové hry
3# a nějaké ty další informace do táborového on-line deníku, abychom uspokojili zvědavost maminek, tatínků, strýčků od Hujera a podobně ...

Včera proběhla na letošní léto nezvykle dlouhá porada ... a bylo co probírat. Máme tu dětim které bez skrupulí pošlou dospěláka ... no pro svačinu to není ... máme tu dítě, které v jednom kuse dělá něco jiného, než se po něm chce ... a právě na ty se chceme dneska zaměřit.
Chceme si to tu náležitě užít. A nechceme neustále řešit tyto drobnosti - dáme intenzivní výchovný kurz a ono to snad půjde :) Držte nám palce :)

Hlavní program

Dnes máme na programu mimo oddílového dopoledne, hlavně zahájení celotáborové hry. Jsem rád že nejsou vedra k padnutí, protože běhat tu v obleku a v kravatě by nemuselo být nic příjemného. Večer si dáme náš zdravotnický workshop spojený také s osvětou bezpečnosti, stravování atd.

Jídelníček

Většina dětí baští jak má ... jedno dítko však využilo mé nepozornosti a vrátilo talíř oběda, kterého se ani nedotklo. Dnes zahájíme pátrání :) Potřebujeme, aby se děcka pořádně najedla a měly energii s námi řádit. Dnes už jsem stihl si i přečíst Bandabox - tisíc lidí, tisíc chutí. Ale z 95% jen samá chvála. Sice význam vzkazu: Už nikdy nedělejte rizoto si mohu vyložit všelijak .. ale asi chápu správně. Důležitý BOINT (POINT - BOD) - znovu už stejně nebude, protože jídla bez vyžádání neopakujeme :) K překvapení dospěláků hutná hrášková zmizla a ještě si děti přidávaly.
V Bandaboxu děti chtějí hranolky, hamburgery (no to byl loni nápad), pizzu (no to byl loni nápad), vafle - no to byl tenkrát nápad ... nejhorší na tom je, že já to pro ty děti rád udělám. Jen se musí podle toho chovat. Rád vyskočim z postele v 5 ráno (a to je lež), když děti budou sekat dobrotu .... chleba a máslo je také jídlo .. a při dnešních cenách možná lepší než kaviár :)

Snídaně: máme připravenou luxusní česnekovo sýrovou - jen ji asi musím pro ty nejmenší trochu zjemnit - holt nám dovezli kvalitní česnek.
Svačina: pokud vím, děti dostaly okurky :)
Oběd: silná kuřecí polévka s nudličkami a pak to mé vyhlášené kuře na paprice s těstovinami - nepášu jakí, protože jaké nahmátnu, ty udělám :)
Svačina: už ani nevím, ale jisto jistě ji děti dostaly :)
Večeře: má oblíbená táborová stálice: pěkně hutná bramboračka s pár žampiony a klobáskou :)

Informace z marodky

Všechny děti jsou zdravé. Jedno stýskání si vyžádalo dopečení na izolaci. Klučina se pak hned probudil s lepší náladou a natěšený vrátit se k oddílu.

Jaké máme počasí

Proměnlivé. Chvilku teplo, chvilkui chladno. Takže střídáme oblečení jak ponožky ... no, na táboře asi špatný příměr. Asi si začnu ponožky dětí fotit :)

Důležitá sdělení


13. 7. 2022 -  den čtvrtý

Hlavní program

Hlavním programem dnešního dne byla úžasná návštěva sokolníka ze sokolnické společnosti TEIR, který předvedl dravce a sovičky. To je tak nádherný program. On to umí vše tak krásně podat a k tomu říká samé zajímavosti a vyvrací třeba i mýty. Uteklo to jako voda a pak se děti vrhly na lukostřelbu a další aktivity.

Jídelníček

Snídaně: k snídani jsme vydali naprostou pecku - nutelky. Samozřejmě si ohlídali alergie :)
Svačina: ovoce - banány. A samozřejmě si ohlídali alergie
Oběd: zdraví prospěšná česnečka - tolik chvály ... na kuchyni. A pak jedno z nejoblíbenějších jídel - těstoviny s červenou omáčkou lehce posunutou do sladka se sýrem
Svačina
Večeře:

Informace z marodky

Jaké máme počasí

Důležitá sdělení


14. 7. 2022 -  den pátý

Hlavní program

Programovou peckou tohoto dne byl samozřejmě celodenní výlet na koupák v Blatné a návštěva zámecké zahrady spojená s krmením daňků. Opravdu to byl moc krásný den. Koupaliště Blatná je fakt krásné. Nové, moderní. Není velké, ale to nám vůbec nevadilo. Velká skluzavka posloužila jako zdroj totálního vyblbnutí. Relaxační bublinky krásně uvolnily svalstvo - osobně potvrzuji... no a bistro? Zdroj potravy o rozměrech 15x1x1 s kečupem? No to bylo radosti :) Na závěr poctivá malinovka. Dětem bylo rozdáno kapesné ... a co si budem, někteří vaše rodinné jmění pěkně roztočily. Někdo nutně potřeboval sluneční brýle ... je pravda že nyní Honza L. vypadá jak borec na konec ... někdo zase doplnil cukry .. jasně, mají jich od nás málo :)

Naši dospěláci měli na celodenním výlěte vlastrnní fotografickou soutěž, takže fotili jak diví. Fotek je dost. Jen mít čas to zpracovat ... a když už tak jsme u času, který je na táboře vzácnější než ... no řekněme kdyby Maruška přišla za pán tatíčkem králem a řekla mu že ho má ráda jako čas ... asi by ji taky nepochválil, ale nebyla by daleko od pravdy .... takže k času. Na začátku jsem kráně pochválil rodiče za poctivou přípravu a jak všechno zvládli na výbornou ... takže změna. Většina ano. A mohou se poplácat po ramenou ... tedy až na dva záškodníky. Asi to mysleli dobře. Chtěli nám zajistit nějaké to dobrodružství ... ALE ... u dvou malých princezen se nám objevili vši! Stáří cca. 2 týdny. Ano, stane se. Ale my jsme museli hned konat. Okamžitě jsme nasadili léčbu šokem. Místní vešky byly opravdu v naprostém šoku, jak jsme na ně připraveni. Holky dostaly síťky na hlavy že okamžitě vypadaly jako kuchařky nebo vietnamské manikérky .... celému oddílu jsme pořádně umyly hlavy. Holky dostaly masáž hlavy od HV/HB ... který právě v tomto čase nemohl vytvářet zábavu pro rodiče. Takže asi tak. Umýt hlavu není tak hrozné, ale když to děláte 15x .. a že ty holky nemají zrovna mikáda ... ale hotovo ... všechny zasažené osoby jsou už v cajku. Neustále děláme kontrolu. Všechny táborové děti s vlasy delší než já ...si umyly hlavy Capisanem ... což je výborný šampon který funguje i preventivně. Vše ještě zopakujeme, překontrolujeme ... a snad máme vyřešeno.

Není to žádná věda jako jako třeba jaderná chemie ... veše dětská se v dětském kolektivu občas najde. Je jen škoda, že si to rodiče nevyřešili doma, když je na to čas. tik tak .. tik tak ...

 

Jídelníček

Snídaně: pečivo s marmeládou
Svačina: TBJ
Oběd: TBJ
Svačina: TBJ
Večeře: pořádný letní těstovinový salát s krůtím masem a cizrnou (alias oříšky, jak tomu děti říkají)

A asi chcete vědět, co je to TBJ - vojáci mají MRE a civilové na našem táboře TBJ - to je přeci táborový balíček jídla :)

Informace z marodky

Celodenní výlet skončil předčasně pro jednu tvrdohlavou holku ... která si ne a ne a nebude brát tenkí triko v totálním parnu ... a raději se upeče. Á ano, upekla se. Šup Karoqem do Blatné a zase zpátky ... ošetřit, nechat lehnout a dospat. Jinak celý tábor je fit a zdráv. Už se vyndalo nějakí to klíště. Vše zaevidováno a kontrolováno. Léky jsou také pod kontrolou. Všichni dostávají co dostat mají ...

Jaké máme počasí

Včera krásných 32,5°C - klika že jsme byli na koupáku a pak v krásním stínu parku. A večer? Dvě nádherné buřiny. Vyprané spacáky a povlečení z biohazard chatiček se nám znovu krásně vymáchalo ... takže znovu a lépe.

Důležitá sdělení


15. 7. 2022 -  den šestý

Hlavní program

Můj hlavní program je ukecat budík aby zazvonil v 6:00, abych si mohl založit pořádný poctivý vývar. Je to práce na pár minut, ale musíá to být brzo, aby zkrátka byl poctivý :) Aspon mám pak čas dopsat pro vás pár řádků. Přeci tu nebudu jen tak čumákovat do stropu.

A co bude dnes dělat tábor? Dám zase vědět .. ale bude to moc fajn.

Jídelníček

Snídaně: ta nejlepší vajíčkovka co existuje :)
Svačina:
Oběd: hovězí vývar a gulášek, že by i Polreich uronil slzu a šel ke mě do učení .. tak držte palce :)
Svačina:
Večeře:

Informace z marodky

Jaké máme počasí

Důležitá sdělení


19. 7. 2022 -  den devátý

Hlavní program

V noci děti absolvovaly noční bojovku. Takže máme posunutý budíček, aby se děti trochu dospaly. Vše proběhlo ok. Pořád máme stejný počet děti. Dopoledne si dáme další etapu celotáborové hry o které se nemluví :) Odpoledne k nám dorazí kouzelník Tomasiano a předvede svou nejlepší show, na kterou se moc těším. Moc z ní sice já mít nebudu, protože musím dodělat resty, které se nahromadily díky jistým záležitostem, které zbytečně zabraly můj čas. Ale o tom později. Večer jdou dva oddíly spát pod širák. I to patří ke klasickému táboru.

 

Jídelníček

Snídaně: krabí pomazánka z nekarniconegenních surimi tyčinek :) jinak od posledního záznamu děti ochutnaly domácí perník s čokoládovoou polevou a kokosem nebo i velkou srandu, chlupatý chleba se sýrem :)
Svačina: v těchto teplých dnech většinou dětem dáváme hodně ovoce a střídáme to s jogurty. Když vidíme že jsou na dně, přihodíme i nějakou tu sušenku, aby měly energii zlobit .. a pak toho zase litujeme :)
Oběd: dneska se chystá pórková polévka a moravští brabci s bramborovým knedlíkem, který děláme sami a se špenátem. Zase bude hádka, zda jsou to knedlíky nebo noky .... pak si to poslechněte doma z vyprávění :) v posledních dnech jsme dětem udělali vynikající rajskou omáčku s libovým hovězím masem a kolínky, dvakrát vývar - jednou hovězí a jednou kuřecí, protože byl technologicky nutný k přípravě hlavního jídla nebo večeře .. a přeci ho nevylejeme :) a včera si dali mou čínu. Obě jídla sklidila potlesk ve stoje .. no dobrá, nikdo netleskal, ale bandabox se plnil příjemnými vzkazy :)
Svačina: jak jsem psal u ranní svačiny ....
Večeře: dneska děláme lečo ... pěkně z čerstvé zeleniny a s klobásou. Včera jsme udělali z technologických přebytků 8 kuřat :) kuřecí koktejl - děti nevěděly co to je, tak raději vysvětlím. Jedná se o kuřecí salát, ale v restauracích by to znělo divně, tak se to v gastru jmenuje kuřecí koktejl :) Den před tím si děti samy vařily bramborový guláš, který se jim velmi povedl. Já se mohl alespoň otočit pro pár důležitostí do Prahy. No a ještě před tím jsme si udělali táborák s buřtíky. 

Informace z marodky

Na marodce nemáme nic vážního. Dvě tři děti se potýkají s únavou. Měli jsme jeden úžehopal (kombinace úžehu a úpalu). Nebo že by to byl úpaložeh? Kdo ví ... nejsme nemocnice na kraji města, ale naordinovaná kúra byla správná. Holčička si odpočinula, doplnila tekutiny, dala si sprchu a po pár hodinách byla dobrá ... Tři děti nám tu posmrkávají, ale nic vážného. Dostávají kapičky, jitrocelový sirup a další vitamíny.

Jaké máme počasí

No .. je tu teplo. U vás taky? :) Nebo je to jen u nás?

Důležitá sdělení

Nejdůležitější je asi rozebrat, proč dva dny stál deník. No, nebyl na něj čas a bohužel ani energie. A to proč? No například jsem po x letech řešili cigarety na táboře. No a než najdete kdo to je, zabere to čas. Nepochopím, jak může 14 letá dívka říci, že je dva roky závislá na nikotinu! Máme tu taky pár nesoustředěných dětí ... a samozřejmě, jsou za tím mobilní telefony. powerbanka že by nabila i bojler ve sprchách. Víme, proč telefony zakazujeme. Děti si tábor pak více užijí. A když jsme na to přišli zase důležitá komodita z newyorské burzy v háji. Tím myslím čas. No a v neposlední řadě ... pořád tu něco pereme, protože ten se počůral, ta se počůrala, ten si nevzal plenu. Občas si připadám jako v důchodáku a ne na dětském táboře. Čistíme matrace, pereme spacáky. To že to nejmenší nestihne na záchod, protože je zařraný do programu, ok... ale když to nestihne 3x za den, hned je to plná pračka :)

K tomu jsme řešili i pár kázeňských záležitostí. Máme tu jednoho drzého frajera, který je namočený u každého průseru. Dále jsme vyšetřovali špatné zprávy v dopisu - půl dne v háji a pak se ukázalo, že vše bylo trochu jinak. I tak se udělalo opatření a od té doby to funguje jak má.
Zkrátka tu řešíme věci, které bychom jinak řešit nemuseli. Máme nadupaný program, který i na místě vyžaduje přípravy. A pak taková ptákoviny a čas dochází.


 

Novinky z tábora

Naši partneři

Autobusy pro naše letní dětské tábory