Jak vybrat lahev na pití na dětský tábor

ÚVOD - LETNÍ DĚTSKÉ TÁBORY - ON.LINE PORADNA - JAK VYBRAT LAHEV NA PITÍ NA TÁBOR


Kvalitní lahev na pití na dětský tábor je základ vybavení každého táborníka. V létě je teplo. Na táboře se sportuje. Na táboře se chodí mimo tábořiště a mnohdy i pěkně daleko, takže nějaká zásoba tekutin k pití se vždycky hodí. A protože každý rok "bojujeme" s nešvarem v podobě nejrůznějších lahví na pití, rozhodli jsme se sepsat stručný návod a samozřejmě, jak je u nás zvykem, s dávkou humoru, který je nám vlastní a který často končí nepochopený. I tak, si humor nenecháme vzít. Stejně tak pitný režim!

Pitný režim

Je mnoho způsobů jak se dostat k nějakému výsledku správného pitného režimu. Vzorců je mnoho! A navíc. Často jsou pro ilustraci uváděny v klidovém stavu nebo v průměrných laboratorních podmínkách. Máme však na táboře klid? Ne. Natož nějaké laboratorní podmínky! Takže: jedna z možností jak se dostat k nějakému alespoň přibližnému výsledku je na 10 kilogramů živé váhy dítěte, je třeba vypít v klidovém režimu 0,4 litru vody. Pro jednoduchost. Představte si, že s námi na táboře je dítě, které má v živém stavu 50 kg. Takových  desetikilovek se mu do těla vejde 5 a když vynásobíme 5 krát 0,4, vyjde nám v klidovém režimu přesně 2 litry tekutin. Ale na táboře takové dítě je v ultraživém stavu. Tu tady, tu tam. Tu tam, tu tady. Mrk. Mrk. A zase je jinde. A do toho pařáček 32°C ve stínu a můžeme klidně zdvojnásobit nebo i ztrojnásobit. Ano. Voda je i v polévce. Když ji tedy sní. Voda je i v ovoci. Když ho tedy sní. Voda je každopádně v ranním čaji. Když ho tedy vypije. 

Na jedno "ópéčko" alespon litr s sebou

Na každý programový blok je vhodné mít s sebou alespon litr tekutin. Výjimku tvoří ti úplně nejmenší. Těm opravdu stačí méně, ale zase ne o moc. A proto chceme na táboře mít lahve s objemem alespoň 0,7 litru.

Fotografie vhodných lahví na pití pro dítě na tábor

Správné lahve na pití na tábor
Správné lahve na pití na tábor
Správné lahve na pití na tábor
Správné lahve na pití na tábor
Správné lahve na pití na tábor
Správné lahve na pití na tábor
Správné lahve na pití na tábor
Správné lahve na pití na tábor

Nejlepší jsou průhledné lahve na pití

Dnes je trh přesycen nejrůznějšími lahvemi na vodu. Chcete s Hallo Kitty? Proč ne. Chcete s Tlapkovou patrolou? No jasně. Chcete s logem Audi? I taková se dá sehnat. Jaké jsou ale nejlepší lahve na pití? No přeci ty průhledné. A proč? Je vidět dovnitř. A dospělák oddílu se hravě přesvědčí že za a) v lahvi je nějaká tekutina za b) jaká tekutina za c) v jaké je tekutina kondici! A o to jde až na prvním místě!

Nejlepší jsou ty se širokým hrdlem

Při pravidelných kontrolách lahví, což tedy učíme i děti, se čas od času objeví lahev, která potřebuje pořádně vydrbat. Už se nám nejednou stalo, že nám dítě řeklo, že od loňského tábora ji nikdo nemyl. No a tehdy přichází na řadu dekontaminační stanoviště. Zdravotník a odvážný personál kuchyně se rozhodne zatočit se životem žijící uvnitř lahve. Pečlivě naředěný persteril nebo chlornan. Připravená kefka na lahve. A hle. Lahev nejde otevřít. Víčko nelze odšroubovat. A když už náhodou máme štěstí a víčko lze sundat, tak má tak úzké hrdlo, že dovnitř nestrčíte ani zubní kartáček, natož gastro-kefku! Nejednou si připadáme jak v příběhu se schrodingerovou kočkou. Dokud se nepodíváme dovnitř, může být obsah živý i mrtvý zároveň :) A proto jsou dobré lahve na pití se širokým hrdlem. Tam je to hračka a taková dekontaminace proběhne za 600 vteřin, přesně dle výrobce dekontaminačního prostředku.

No a poslední kategorie lahví: Zdravé lahve

Je pravda, že zdravá lahev něco stojí a je pravda, že děti se k věcem často chovají bez úcty a respektu. Jak je to ale naučit, když jim rodiče raději dávají použité PET lahve od všelijakých nápojů. Za nás si myslíme, že je lepší pořídit kvalitní lahev z dobrých materiálů a dítě naučit se k vybavení chovat. My vám s tím rádi pomůžeme. Opatřete už doma lahve čitelným podpisem a jakmile se najde, tedy po té co se ztratí, ji rádi dítěti vrátíme zpět, protože víme, že pitný režim je důležitý a hlavně, učíme děti respekt k věcem. A proto mysleme společně na zdraví dětí a zjišťujme si, z čeho jsou lahve vyrobené. Jsou nejrůznější materiály, ale těch opravdu kvalitních a zdravých je málo. Vybírejte ty zdravotně nezávadné lahve bez PBA. Každý výrobce se tím rád pochlubí a pokud prodejce nebo výrobek neví o čem je řeč, je to často proto, že je vyroben nekvalitně jen s ohledem na obrázek populární dětské postavy nebo pro zisk.

Za nás vedou: plastové lahve na pití Nalgene 

Fotografie NEVHODNÝCH lahví na pití pro dítě na tábor

Připravujeme. Děkujeme za pochopení.


 

Napište nám, co si o tom myslíte.

Novinky z tábora

Naši partneři

Autobusy pro naše letní dětské tábory Airsoftové vybavení pro naše airsoft tábory