Letní dětský tábor 2019 - I. turnus

Pracuji na doplnění stránky Letní dětský tábor 2019 - I. turnus, který se konal od 28. 7. - 11. 8. 2019.

V roce 2018 jsme po nebývalém zájmu rodičů a dětí navýšili naši kapacitu o nový turnus (I. turnus 2019), který byl také téměř okamžitě obsazen a v systému přihlášek se hromadily další přihlášky náhradníků. Kapacita oproti našemu standardnímu turnusu byla snížená. Táborové oddíly byly klasické a to bez specializovaných odborností, jako je to u našeho tábora zvykem. Bohužel, pár lidí to nepochopilo (nečetlo) a tak začátek tábora doprovázelo zklamání, že nemáme například Airsoftový oddíl atd. S tím bohužel asi nic neuděláme. Je to podobné jako v cestovce. Objednáte si zájezd do hor a pak si stěžujete, že nemáte z balkonu výhled na moře :)

Na tábor nám logicky přijelo cca. 85% nových dětí. Děti se mezi sebou neznaly. Neznaly, jak to u nás chodí (krátce po začátku II. turnusu byl okamžitě vidět rozdíl mezi dětmi: I. vs. II. turnus). A neznaly to ani rodiče. Jak to říci, abych se nikoho nedotkl. V namalé míře, alespoň tedy mezi staršími dětmi, to byla zvěř. Ano, byly u nás i hodné a v pohodě děti. Ale ta druhá, temnější strana byla zkrátka výraznější. Děti neskutečně sprosté, agresivní, zlé, neposlušné. Dospěláci dělali vše možné, aby ty děti vůbec zvládli. A zvládli. Je tedy jen škoda, že na úkor programu.

Pochvala na celodenním výletě

Celodenní výlet ale ukázal, že na tom ještě nejsme tak hrozně (oproti jiným táborům). Na výletě je velké riziko, že se něco .. no řekněme pokazí. A proto jsme nic neponechali náhodě. Jako každý rok jsme vyrazili autobusem na koupák do Vlašimi. Řádilo se v bazénu. Jezdilo na tobogánu. Hrál se beachvolejbal. Tancovalo se na muziku z Gogena. A první pochvala se dostavila. Personál koupaliště nás pochválil, že za ta léta neviděl lépe organizovanou a tak slušnou skupinu dětí a dospěláků z tábora. Bylo to milé. Ale bylo za tím hodně práce.

Tábor plný zajímavých návštěv

Na I. turnus dorazili, zase jak je u nás zvykem, zajímavé návštěvy. Na začátku nám měl pomoci bubeník Tokhi nastartovat mezi dětmi a v novém kolektivu kamarádské a kolegiální chování svým projektem Bubny proti šikaně. Byl to krásný program. Ale už v průběhu tohoto programu se ukázalo, že to s dětmi nebudeme mít úplně tak lehké :) Už druhý den tábora se mezi dětmi objevily individuality, které si dělaly doslova co chtěly. A to se vezlo téměř celý turnus. Absolutně nejkrásnějším programem byla návštěva pana Procházky z TEIR, sokolnické společnosti a jeho program Dravci a sovy. Něco tak nádherného se musí prožít. Ani o tom nejde číst. Dravci vám lítají nad hlavami. Ukazuje se jak se cvičí, krmí. No prostě nádhera. Obrovskou radost udělalo, když se nám do tábora přiřítila cisterna JSDH Zruč nad Sázavou. My moc děkujeme za zajistění a podporu HZS Kutná Hora, které velmi ochotně spolupracovalo na zajištění tohoto programu. I přes vytížení dodrželi hasiči slovo a dorazili. Z cisterny se stala prolejzačka a děti nic neponechaly náhodě. Divím se, že zpět na stanici odjela kompletní :) Bohužel, v průběhu této ukázky se stal další vážný kázeňský problém. Ty kázeňské problémy de facto doprovázely celý tábor. A neustále se to točilo kolem stejných 5 až 10 dětí.

Šikana na táboře

A co čert nechtěl, po letech jsme na táboře řešili ukázkovou šikanu, kdy jeden nejmenovaný výtečník si vzal za terč jiného "kamaráda" a ze života se mu rozhodl udělat rádoby peklo a to ještě pro pobavení ostatních. Naštěstí jsme vše objevili a zasáhli jsme. Je jasné, že výtečníka už zbytek tábora moc nebavil. Ale napravit co způsobil, nám připadalo jako rozumné řešení. A dodnes mě mrzí, že jsem nedotáhl do konce ono plánované vyloučení. Ušetřil bych si jako hlavas nemálo problémů :) Ale zastávám názor, že po průseru by si měl každý trochu "vyžrat" nějaký trest a ne jen odjet domů k mamince. Navíc jsme v praxi i zažili, že některé děti zlobily schválně, protože si myslely, že pak pojedou domů a o to jim šlo předeším. No, zkrátka někdy je to komplikované a musí se záměr odhalit.

I přes ty problémy, byl to moc fajn tábor :)

Nic méně, tábor jako takový byl fajn. Probíhala celotáborová hra Poklad na stříbrném jezeře. Děti mohly za odměnu spát v týpí. Upřímně, moc jich tam nespalo :) Opět na druhém turnusu panovalo neustálé srovnávání. Což bohužel nejde. I když oboje jsou tábory. Je to jako srovnávat hrušky a jablka. Dva naprosto jiné světy. Děti si i tak užily naplánovaný program a myslíme si, že jsme v mnoha dětech zanechali mnoho dobrého a nového. Ohlasy máme a jsou ve směs pozitivní.

A ty negativní? Ty ovlivnily především události posledního dne na táboře. Neplánovaná tečka na závěr v podobě zdravotních problémů, které jsem nezpůsobili my, ale pěkně jsme si je vyžrali. Jelikož se druhý den mělo končit, padlo s ohleduplnosti rozhodnutí, že celou situaci zvládneme, abychom mohli děti předat zpět do péče dle plánu a nemuselo se jezdit po všech možných okresních nemocnicích. Jsem přesvědčen, že jiný tábor by celou situaci tak nezvládl. O děti bylo postaráno a dostali veškerou péči, kterou potřebovali. Nehledě na náklady jsme dětem zajistili vše, aby nestrádaly. Obratem po vypuknutí situace se vyhodnotil zdroj problému a tím byla voda. Tomu předcházela porada a prověření všech možných variant. Kontrolaly se dětem lahve, projel se celý jídelníček, zkontrolovalo se kde co. Prověřilo se, kde byly děti mimo tábor, s kým přišly děti do kontaktu. Zprvu se tedy dospělo k mylnému názoru, proč je voda špatná, ale byli jsme přesvědčeni, že za problémy stojí voda. Na víc voda, kterou jsme odebírali jako zákazníci a jejíhž kvalitu jsme nemohli ovlivnit. Vše krásně zapadalo do sebe. A opatřením, která omezila pitný režim z dostupné vody, jsme udělali dobře. Mnoho věcí bylo na táboře skladem, ale i tak, nakoupilo se namalé množství všeho dalšího potřebného. A jednalo se. A jednalo se správně. Například se plošně všem účastníkům rozdalo živočišné uhlí, endiarony atd. Do zásoby se nakoupily dobré vody a další nápoje. Na program přišla i změna dietního jídelníčku atd. Zkrátka jsme se 24 hodin neflákali. Vytvořili jsme oddělené ubytovací kapacity, abychom postižené děti měli pohromadě. Děti byly neustále pod dohledem a táborem v nočních hodinách procházely hlídky, které monitorovaly situaci. 

Ráno, v den ukočení tábora, se informovali prostřednictvím stránek a facebooku rodiče. Také se vytvořil protokol, který se vložil dětem do obálek.

A na toto téma se ještě rozepíšu podrobněji, protože toho mám na jazyku docela hodně ... Děkuji za pochopení.

Zdravotní průběh před vypuknutím mimořádné situace: V pořádku
Začátek mimořádné situace: 10. 8. 2019 - cca. 14:30
Odhalení možného problému: cca. 16:00
Ustálení situace: cca. 20:00 - 21:00
Původní závěr zdroje problému: podráždění zažívání vyšší koncentrací chloru vlivem úpravy vody zaměstnancem areálu - chlorování (desinfekce) vody ze studny - standardní postup úpravy vody
Vše konzultováno s lékaři a odborníky.

Další opatření: Všem dětem nařízeno vylití pitného režimu z lahví. Zakázaná konzumace vody v táboře. Uvařeno 2x80 l hořkého čaje a nařízená jeho konzumace alespoň 0,5l / osoba. Dětem poskynuta voda z jiného zdroje - balené vody atd.

Při kontrole KHS byly dne 13. 8. 2019 mimo jiné odebrány vzorky vody. Rozborem byly zjištěny koliformní bakterie ve vyšší, než povolené koncentraci (povolená je 0). To vše pravděpodobně způsobené vydatnými dešti cca. 8. - 9. 8. 2019. Tento fakt nebyl pravděpodobně zohledněn při úpravě vody. Žádné jiné pochybení nebylo KHS odhaleno/zjištěno. Tudíž tento závěr dne 15. 8. 2019 vysvětlil zdroj problému. Nařízena opatření zdravému II. turnusu. Byl nalezen 1ks zapadlého uzeného masa (uzená rolka) v mrazáku - chyba při naskladnění. Z tohoto masa ale nebylo na I. turnusu vařeno. (osobně jsem ho po rozmrazení snědl :) k dětem toto maso nešlo).

Samozřejmě jsme zvažovali i další možnosti jako otrava jídlem, viróza, podrážděné zažívání například plísněmi z lahví, kontakt s nemocnou osobou atd. Nic nepotvrzeno!

A nyní trochu od plic ... milý tatínku, když sdělíte něco, čemu v ten okamžik věříte, není to lež. Je to jen chyba. Chyba vzniklá na základě nepřesných - dostupných informací. Váš komentář, že jsem rodičům lhal, proto není správný - v podstatě je to lež z vaší strany (jak snadno se člověk může stát lhářem, že). Uvedl jsem vás maximálně v omyl, ale v tomto omylu jsme na táboře žili i my. Znáte pojem occamova břitva? To nejpraděpodobnější a nejméně komplikované vysvětlení/řešení, je většinou správné. My můžeme být rádi, že jsme děti neléčili na táboře vodou z našeho vodovodu, protože pak bychom toho moc neuzdravili. Naštěstí, několik rodičů si to vše nechalo normálně vysvětlit. Ti, kteří komunikovali i po skončení formou sms (protože probíhal další tábor), byly poskytnuty aktuální dostupné informace.

Mrzí mě, že jsem vám předal zpět do péče některé děti v jiném, tj. horším stavu než jsem je převzal. Ale bohužel, problémy nebyly způsobeny naší péči a jakoliv paradoxní se může zdát, že za situaci neseme jako organizátoři zodpovědnost právní, tak rozhodně ne lidskou. Kdybychom tábor organizovali v hotelu, stále bychom byli jen odběratelé a konzumenti vody, kterou neovlivňujeme a kterou odebíráme jako zákazníci a uživatelé. Celá záležitost byla po dohodě s majitelem areálu smírně uzavřená. Pro nás obrovská zkušenost. Nejsem rád, že se to stalo, ale jsem rád za nové zkušenosti, které situace přinesla.

Termín: 28. 7. - 11. 8. 2019
Kapacita: 95 dětí
Počet dospěláků: 24
Místo: Březina, Vlastějovice
Celotáborová hra: Poklad na stříbrném jezeře

Potáborová slova HV/HB

 

Skvělé táboráky v průběhu léta
Nej holky jako airsoftačky na vlastní žádost
Měření rychlosti běhu díky dopravní policii
Rozdělávání ohně při výcviku Survival
Severská svíce jako dekorace
Vystoupení kouzelníka Tomasiana

Poslední volná místa

Naše letní dětské tábory v táborové sezóně 2023 nabízejí poslední volná místa. I. turnus obsazen. III. a IV turnus téměř obsazen. Největší výběr nabízí II. turnus. Kdo má zájem o náš letní dětský tábor, nesmí už zaváhat :)

přečíst celé

Vedoucí oddílů na táboře

Pro naše tábory hledáme poslední dva nebo dvě vedoucí oddílu a jsme jinak komplet :) Kdopak rozšíří řady našich veselých, vtipných, pohodových a zároveň zodpovědných vedoucích? :)

přečíst celé

Akce na poslední volná místa!

Pro poslední přihlášení děti jsme připravili akci a slevičku :) Kdo má tedy ještě zájem o letní dětský tábor Klubu 112 v roce 2023, může tak stihnout poslední volná místa a ještě mít slevu :)

přečíst celé

Hlavními partnery táborů Klubu 112 jsou:

ArmyCRAFT
Top Army shop
Nejen do přírody
Hobby kohout
Aria travel

Hledáte pro dítě kvalitní letní dětský tábor?