Letní dětský tábor 2020 - I. turnusAirsoft tábor
I. turnus

4.7. - 11.7. 2020
Letní dětský tábor 2020 - II. turnusLDT 2020
II. turnus

11.7. - 25.7. 2020
Letní dětský tábor 2020 - III. turnusLDT 2020
III. turnus

25.7. - 8.8. 2020
Letní dětský tábor 2020 - IV. turnusLDT 2020
IV. turnus

8.8. - 22.8. 2020

Survival - Voda

Mít k dispozici vodu je zásadní bod přežití! Bez vody nebude nic, ani člověk. Ačkoliv na táboře je jedna z cest za vodou, dojít do jídelny k várnicím a naplnit si lahev nebo hrneček čajem nebo šťávou ta nejsnadnější, v oddílu Záchranáři při výcviku Survival se děti učí, jak získat vodu jinak a to z přírodních zdrojů. Ačkoliv obklopeni řekou, v blízkosti sprch, umýváren a podobně, učíme se jak získat dešťovou vodu, najít vodu ve vegetaci, kondenzovat páru na vodu, atd. A není to jen o vodě. Je to i o způsobech jak získat pitnou vodu, nebo alespon vodu, která nezabije.

Voda v přírodě a faktory ovlivňující kvalitu vody

V přírodě téměř neexistuje čistá a zcela zdravotně nezávadná voda. V České republice je pouze přes 10% mírně znečištěných až neznečištěných vod. Zbylé vody jsou kontaminovány více či méně lidskou činností. Na zdravotní nezávadnost vody mají vliv 2 faktory : Chemický a Biologický. Problémem v ČR jsou hlavně splachy ze zemědělských půd, kdy používaná hnojiva se dostávají do toků. Tímto nedoporučuji jakoukoliv konzumaci vody v hospodářských oblastech ( potoky mezi poli a řeky v jejich těsné blízkosti ) i přes jakýkoliv filtr. Nutné je si uvědomit že toto znečištění se odehrává na molekulární úrovni, a tutíž je velmi obtížné ho vyčistit i v pokročilých čistírnách vod. To samé se týká vod stojatých o malých velikostí ( louže, nádržky ...). Hrozí zde mimo akutních zažívacích potíží i různé stupně otravy.

Biologické znečištění vody a mikroorganismy ve vodě

Dalším problémem může být biologické znečistění. Hovoříme zde hlavně o mikroorganismech ve vodě. V českých vodách se nachází určité množství přirozeně se vyskytujících virů, bakteríí a parazitů. Z virů bych zmínil průjmové Echoviry a viry Hepatitidy, z bakterií Escherichia coli způsobující tzv. Břisní tyfus, dále Salmonella typhi – původce salmonely a samozřejmě Cyanobakterie ( Vodní květ) způsobující silné kožní vyrážky. Při konzumaci vody například z řek, dbejme na odběr vody mimo zastavěnou oblast a to nejlépe nad zastavěnou oblastí. Viry, bakterie a parazité se dají eliminovat určitými typy filtrů, volně dostupnými na trhu. Je ale nutné si uvědomit že nic není 100% a proto pokud možno odebírat vodu ze zdrojů které jsou na pohled čisté, nezapáchají a v jejich blízkosti se nenacházejí žádné umělé přítoky (trubky, kanalizace , čistírny odpadních vod), případně lesní potoky , kde je voda s kyselým pH která je nevhodná pro život mikroorganismů, ale pozor na humusové kyseliny – řídit se zákalem a zápachem. Tito drobní tvorové dokážou způsobit velmi závažné potíže od střevních komplikací až po alergické reakce na kůži.

Převařením nic nepokazíte

Nejlépe vždy vodu převařte – tím minimalizuje rizika na nejnižší možnou míru. I speciální filtry v nutných případech postačí. Za vody nejvhodnější ke konzumaci považuji vody přímo od pramene nebo voda z horských oblastí. Vždy ale přes jakýkoliv filtr nejlépe fitr k tomu určený ( Např.: Katadyn, Survival Strow, popřípadě alespoň dezinfekční tablety ! Závěrem pro panikáře konstatuji že kvalita vod v České republice na kvalitním vzestupu.

Dobrý tip na závěr

Tip na závěr : Do vody přidejte vitamín C ( citrusy, tabletky) který funguje jako antioxidant a významně zvýší kvalitu konzumované vody !

Článek Voda v přírodě a faktory ovlivňující kvalitu vody zpracoval:
Jiří Kulík,
Student z Fakulty Rybářství a Ochrany vod Jihočeské Univerzity

Stránka Voda se připravuje. Děkujeme za pochopení.

Přenosný třístupňový filtr KATADYN® MyBottle s lahví na pití

Přenosný třístupňový filtr na vodu KATADYN® s lahví Název: Přenosný třístupňový filtr KATADYN® MyBottle s lahví na pití
Výrobce: Katadyn, Švýcarsko
Orientační cena: jen 1.540 Kč
Odkaz na e-shop: Top-armyshop.cz
Životnost: až 100 l (v závislosti na stavu zdrojové vody).
Výkon: až 0,2 l / min (v závislosti na stavu zdrojové vody).
Rozměry (v x pr): 26,5 cm x 8 cm, hmotnost: 140 g.
Kapacita lahve: 0,8 l (s filtrem méně – cca 0,6 l).
Druh filtru: třístupňová filtrace ViruPur™ – mechanický, elektrokinetický a uhlíkový filtr.

 

Láhev na vodu Canteen 1 litr GERBER® Bear Grylls

gerber-bear-grylls-Canteen-2017-01.JPG Název: Čutora BEAR GRYLLS CANTEEN
Výrobce:
Orientační cena: jen 1.049 Kč
Odkaz na e-shop: Top-armyshop.cz
Rozměry: 25,4 cm x 15,2 cm x 7,6 cm.
Hmotnost: 354,4 g.
Objem: 1 l.
Materiál lahve: plast ( BPA FREE ).
Materiál misky: nezávadný hliník.
Barva: černá oranžová.
Pouzdro: černé nylonové opaskové pouzdro.

Filtrační brčko SURVIVAL STRAW

Článek připravil:

Jan Borůvka

Jan Borůvka

Autor článku: Jan Borůvka
Voda je základem všeho. Alespoň co se člověka týče. Ztráta i jen 3% vody z těla člověka může ohrozit náš život a proto se na táboře Klubu 112 věnuje při výcviku Survivalu velká pozornost tomu, jak získat, upravit a pít vodu. Naštěstí k tomu máme mnoho pomůcek a tak praktický výcvik je zajímavý i nedaleko od řeky nebo táborové kuchyně, umývárek a sprch plných kohoutků s tekoucím zlatem - ne ropou, ale vodou :)

Loga partnerů Klubu 112

Návštěva hasičů na táboře a ukázka vybavení
Klárka Zoreníková - praktikantka táborové Bandičky
Táborová OPEN-AIR diskotéka
Táborová pouť a táborový obchůdek
Taneční sestava Nej holek na LDT
Taneční vystoupení Nej holek

Bandárie pro letní dětské tábory

Naše Bandárie začíná získávat svou podobu. Máme za sebou několik pracovních víkendů. Máme uklizeno a začínáme budovat! Bandárie bude to nejkrásnější tábořiště pro letní dětské tábory :)

přečíst celé

60 % kapacity je obsazená

Volná místa a kapacita v oddílech našich turnusech začíná ubývat. Celkově 60 % naší kapacity je obsazená. Letní dětské tábory 2020 budou stát za to a proto neváhejte a posílejte přihlášky!

přečíst celé

Sezóna 2020 v plném proudu

Děti z táborové sezóny 2019 jsou již přihlášené a tak můžeme s klidem nabídnout volná místa na našich táborech široké veřejnosti a získat pár nováčků. Hledáte letní dětský tábor 2020? Seznamte se s naší nabídkou.

přečíst celé

Hlavními partnery táborů Klubu 112 jsou:

Alive
Top Army shop
Nejen do přírody
Hobby kohout
Aria travel
Schneider
Letní dětský tábor 2020 - II. turnusLDT 2020
II. turnus

11.7. - 25.7. 2020
Letní dětský tábor 2020 - III. turnusLDT 2020
III. turnus

25.7. - 8.8. 2020
Letní dětský tábor 2020 - IV. turnusLDT 2020
IV. turnus

8.8. - 22.8. 2020

Hledáte pro dítě kvalitní letní dětský tábor?