Survival - Voda

Mít k dispozici vodu je zásadní bod přežití! Bez vody nebude nic, ani člověk. Ačkoliv na táboře je jedna z cest za vodou, dojít do jídelny k várnicím a naplnit si lahev nebo hrneček čajem nebo šťávou ta nejsnadnější, v oddílu Záchranáři při výcviku Survival se děti učí, jak získat vodu jinak a to z přírodních zdrojů. Ačkoliv obklopeni řekou, v blízkosti sprch, umýváren a podobně, učíme se jak získat dešťovou vodu, najít vodu ve vegetaci, kondenzovat páru na vodu, atd. A není to jen o vodě. Je to i o způsobech jak získat pitnou vodu, nebo alespon vodu, která nezabije.

Voda v přírodě a faktory ovlivňující kvalitu vody

V přírodě téměř neexistuje čistá a zcela zdravotně nezávadná voda. V České republice je pouze přes 10% mírně znečištěných až neznečištěných vod. Zbylé vody jsou kontaminovány více či méně lidskou činností. Na zdravotní nezávadnost vody mají vliv 2 faktory : Chemický a Biologický. Problémem v ČR jsou hlavně splachy ze zemědělských půd, kdy používaná hnojiva se dostávají do toků. Tímto nedoporučuji jakoukoliv konzumaci vody v hospodářských oblastech ( potoky mezi poli a řeky v jejich těsné blízkosti ) i přes jakýkoliv filtr. Nutné je si uvědomit že toto znečištění se odehrává na molekulární úrovni, a tutíž je velmi obtížné ho vyčistit i v pokročilých čistírnách vod. To samé se týká vod stojatých o malých velikostí ( louže, nádržky ...). Hrozí zde mimo akutních zažívacích potíží i různé stupně otravy.

Biologické znečištění vody a mikroorganismy ve vodě

Dalším problémem může být biologické znečistění. Hovoříme zde hlavně o mikroorganismech ve vodě. V českých vodách se nachází určité množství přirozeně se vyskytujících virů, bakteríí a parazitů. Z virů bych zmínil průjmové Echoviry a viry Hepatitidy, z bakterií Escherichia coli způsobující tzv. Břisní tyfus, dále Salmonella typhi – původce salmonely a samozřejmě Cyanobakterie ( Vodní květ) způsobující silné kožní vyrážky. Při konzumaci vody například z řek, dbejme na odběr vody mimo zastavěnou oblast a to nejlépe nad zastavěnou oblastí. Viry, bakterie a parazité se dají eliminovat určitými typy filtrů, volně dostupnými na trhu. Je ale nutné si uvědomit že nic není 100% a proto pokud možno odebírat vodu ze zdrojů které jsou na pohled čisté, nezapáchají a v jejich blízkosti se nenacházejí žádné umělé přítoky (trubky, kanalizace , čistírny odpadních vod), případně lesní potoky , kde je voda s kyselým pH která je nevhodná pro život mikroorganismů, ale pozor na humusové kyseliny – řídit se zákalem a zápachem. Tito drobní tvorové dokážou způsobit velmi závažné potíže od střevních komplikací až po alergické reakce na kůži.

Převařením nic nepokazíte

Nejlépe vždy vodu převařte – tím minimalizuje rizika na nejnižší možnou míru. I speciální filtry v nutných případech postačí. Za vody nejvhodnější ke konzumaci považuji vody přímo od pramene nebo voda z horských oblastí. Vždy ale přes jakýkoliv filtr nejlépe fitr k tomu určený ( Např.: Katadyn, Survival Strow, popřípadě alespoň dezinfekční tablety ! Závěrem pro panikáře konstatuji že kvalita vod v České republice na kvalitním vzestupu.

Dobrý tip na závěr

Tip na závěr : Do vody přidejte vitamín C ( citrusy, tabletky) který funguje jako antioxidant a významně zvýší kvalitu konzumované vody !

Článek Voda v přírodě a faktory ovlivňující kvalitu vody zpracoval:
Jiří Kulík,
Student z Fakulty Rybářství a Ochrany vod Jihočeské Univerzity

Stránka Voda se připravuje. Děkujeme za pochopení.

Přenosný třístupňový filtr KATADYN® MyBottle s lahví na pití

Přenosný třístupňový filtr na vodu KATADYN® s lahví Název: Přenosný třístupňový filtr KATADYN® MyBottle s lahví na pití
Výrobce: Katadyn, Švýcarsko
Orientační cena: jen 1.540 Kč
Odkaz na e-shop: Top-armyshop.cz
Životnost: až 100 l (v závislosti na stavu zdrojové vody).
Výkon: až 0,2 l / min (v závislosti na stavu zdrojové vody).
Rozměry (v x pr): 26,5 cm x 8 cm, hmotnost: 140 g.
Kapacita lahve: 0,8 l (s filtrem méně – cca 0,6 l).
Druh filtru: třístupňová filtrace ViruPur™ – mechanický, elektrokinetický a uhlíkový filtr.

 

Láhev na vodu Canteen 1 litr GERBER® Bear Grylls

gerber-bear-grylls-Canteen-2017-01.JPG Název: Čutora BEAR GRYLLS CANTEEN
Výrobce:
Orientační cena: jen 1.049 Kč
Odkaz na e-shop: Top-armyshop.cz
Rozměry: 25,4 cm x 15,2 cm x 7,6 cm.
Hmotnost: 354,4 g.
Objem: 1 l.
Materiál lahve: plast ( BPA FREE ).
Materiál misky: nezávadný hliník.
Barva: černá oranžová.
Pouzdro: černé nylonové opaskové pouzdro.

Filtrační brčko SURVIVAL STRAW

Článek připravil:

Jan Borůvka

Jan Borůvka

Autor článku: Jan Borůvka
Voda je základem všeho. Alespoň co se člověka týče. Ztráta i jen 3% vody z těla člověka může ohrozit náš život a proto se na táboře Klubu 112 věnuje při výcviku Survivalu velká pozornost tomu, jak získat, upravit a pít vodu. Naštěstí k tomu máme mnoho pomůcek a tak praktický výcvik je zajímavý i nedaleko od řeky nebo táborové kuchyně, umývárek a sprch plných kohoutků s tekoucím zlatem - ne ropou, ale vodou :)

Výtvarný program pro nejmenší děti
Nej holky a jejich táborový výcvik
Výcvik střeleckých dovedností na střelnici
Výcvik taktiky Airsoft vojáků
Výcvik na vodě při Survival výcviku
Skvělé táboráky v průběhu léta

Dětský tábor na splátky

Do skončení nouzového stavu nabízíme rodičům možnost zajistit dětem náš letní dětský tábor na splátky. Tato nabídka tábora na splátky končí s nouzovým stavem: do 11. 4. 2021

přečíst celé

Nábor VOJENSKÉ AKADEMIE

Od ledna 2021 se náš airsoftový tábor prezentuje jako: VOJENSKÁ AKADEMIE. Máme zcela nový přístup a propracovaný program výcviku. Zkušenosti a adrenalin na maximální úrovni.

přečíst celé

On-line deník z Airsoft tábora 2021

Stále makáme na přípravách toho nejlepšího airsoft tábora v Čechách :) Nyní jsme připravili On-line deník S.T.S. Klubu 112 a dále pracujeme na zadání pro družstva a náplně misí pro hráče!

přečíst celé

Hlavními partnery táborů Klubu 112 jsou:

ArmyCraft
Top Army shop
Nejen do přírody
Hobby kohout
Aria travel

Hledáte pro dítě kvalitní letní dětský tábor?