Survival - Křesadla

Pazourek vhodý na rozdělání ohně

Už od pradávných časů se k rozdělání ohně používaly křesací kameny. Šlo o dva kameny - pazourky, ale lze použít i křemen, ideálně s ostrými hranami. Pomocí úderů o sebe vznikne jiskra, která dokáže zapálit troud, tj. připravený suchý materiál a tím pomoci rozdělat oheň. Křesadla se používají také u křesadlového zámku a kolečkového zámku u palných zbraní.
Křesání je základní technika potřebná k přežití a na našich táborech je trénovaná. Stačí najít vhodné kameny a oheň je na světě a nc není lepšího v podmínkách Survivalu, než se zahledět do ohně, ohřát se, uvařit si čaj z nalezených bylin a rostlin a upéct si například rybu.
Technika křesání ohně s použitím křesadel chce trénink a trpělivost.

Magneziové křesadlo

Magneziové křesadlo Pro potřeby přežití mimo civilizaci se vyrábí jednodušší varianty křesacích kamenů a mezi nimi jsou například magneziová křesadla, která používají armády všech zemí pro své příslušníky nejen při výcviku, ale i při bojových nasazeních.
Jen armáda ČR je zatím lehce pozadu a příslušníci si je musí kupovat sami :) Snad se situace změní.
Použití: Pomocí kovového nástroje (nebo nože) připojeného ke křesadlu z magnezia se přejede rázným pohybem po tyčince z magnezia a vznikne obrovské množství jisker, které mají teplotu až 3000°C a jsou schopné zapálit připravený troud. Často stačí jen jedno škrtnutí a oheň je na světě. Jde o cvik a na táboře je pečlivě trénován. V podmínkách přežití nemusíte frajeřit, že zapálíte troud nebo připravené piliny, ale pomozte si papírovým kapesníkem nebo vatou z lékárničky. Jde o to přežít a ne vyprávět frajerské historky, jak to šlo na poprvé a bez sirek.

 

 

 

Křesadla Gerber Křesadlo Gerber Fire Starter z edice Bear Grylls

Soupravy pro přežití i s křesadlem

Souprava Gerber s křesadlem Dnes v obchodech naleznete mnoho souprav, nářadí, nástrojů a nožů nejen pro přežití, které obsahují rovnou i křesadlo. Máte-li dostatek finančních prostředků, můžete zvážit zakoupení nějaké podobné sady nože s křesadlem nebo speciálního Survival kitu, do kterého je křesadlo rovnou vloženo. Osoběn doporučuji koupit to zcela obyčejné, dobře se s ním naučit a vložit ho do své krabičky poslední záchrany a máte-ki dostatek peněz, koupit jiné, lévné, menší a to si vložit na trvalo do batohu nebo jako přívěsek na zip nějaké kapsy na batohu.

Nože s křesadlem v rukojeti nebo pouzdře

Nůž Light My Fire Swedish FireKnife s křesadlem Pokud nechcete kupovat celou sadu, protože se vám to může jevit jako zbytečnost, můžete si pořádit nůž na přežití, který obsahuje křesadlo v rukojeti nože. Na trhu je mnoho takových nožů, ale mě osobně zaujal například nůž s křesadlem Light My Fire Swedish FireKnife a to kvalitním zpracováním, dobrou pogumovanou rukojetí, která dobře drží i v mokré a mrazem zkřehlé ruce. Dále díky výrazným barvám v nabídce. Spadne-li vám oranžový nůž do trávy, snadno se totiž najde. A přijít o křesadlo nebo o nůž v podmínkách Survivalu? Zcela nemožné!

Při křesání věnujte energii přípravě dobrého troudu

Pokud vás čeká příprava ohně s použitím křesadel, doporučuji věnovat velkou pozornost výběru a přípravě troudu. Vybírete pečlivě, mějte troud v zásobě. Pokud budou první plamínky zkomírat, přidejte trochu troudu, malých kousků dřeva. Často se udělá zásadní chyba a oheň se udusí velkými kusy dřeva. Jako troud můžete použít materiál, který je tak suchý, že jej lze snadno zapálit jiskrou z křesadla či žhnoucím uhlíkem získaným třením dřev. Troud při přípravě ohně je vhodné uložit na plochu kůry nebo kamene, aby mohl být bezpečně vzat do rukou a následné rozfoukán do plamene a nakonec vložen do připraveného ohniště a živen připraveným dřívím. Pro použití do troudu můžete vybrat: suchou trávu, mech, lýko, kousek přepáleného plátna či knotu z rostlinných vláken, trouchnivé dřevo, mech, chmýří, lýko z rozdrcených větví lip a topolů, jemná suchá tráva. Když vám jde o krk, neváhejte použít kus papírového kapesníku nebo vatu z lékárny. Frajeřina, zálesáctví a zásady tábornictví stranou!

PILINY - Nezastavitelný podpalovač TinderDust™ LIGHT MY FIRE®

PILINY - Nezastavitelný podpalovač TinderDust™ LIGHT MY FIRE® Šikovnou pomůckou na cesty a rozdělání ohně za každého počasí (mimo silného větru) jsou piliny z borovice TinderDust™ LIGHT MY FIRE®, které obsahuji 80-90% pryskyřice, která výborně hoří. Osobně jsem vyzkoušel, že stačí šikovně namířená jiskra z magneziového křesadla, a hromádka pilin krásně vzplane. Podobným produktem jsou piliny z cedrového dřeva Zippo Starter.

Článek připravil:

Jan Borůvka

Jan Borůvka

Autor článku: Jan Borůvka
Příprava ohně a jeho zapálení je základ dovedností přežití. Dnes dělá lidem problémy zapálit oheň jen s použitím sirek. Nejraději by sáhli po pevném nebo tekutém podpalovači kdykoliv. Ale co bez něj? Trénink, cvik a příprava. Časem to zvládnete i na pověstnou "jednu sirku" a nakonec i bez ní. Vyzkoušejte si to. Nic těžkého na tom zase není. Jen nespěchat a vše si pečlivě připravit. Pevně věřím, že tuto dovednost nebudete v reálném životě nikdy potřebovat, ale je to krása, když se to umí :)

Bandárie - tábořiště pro tábory Klubu 112
Celotáborová hra Poklad na stříbrném jezeře
Z celotáborové hry Pevnost Boyard
Výtvarný workshop na táboře
Výcvik taktiky Airsoft vojáků
Vzkaz z Bandaboxu

Startujeme sezónu 2022

Nezahálíme. Makáme! Připravujeme se na táborovou sezónu 2022 s celotáborovou hrou Men In Black o vesmíru a mimozemšťanech. Společně zachráníme galaxii :) A samozřejmě také chystáme airsoftový tábor VOJENSKÁ AKADDEMIE.

přečíst celé

Dětský tábor na splátky

Do skončení nouzového stavu nabízíme rodičům možnost zajistit dětem náš letní dětský tábor na splátky. Tato nabídka tábora na splátky končí s nouzovým stavem: do 11. 4. 2021

přečíst celé

Nábor VOJENSKÉ AKADEMIE

Od ledna 2021 se náš airsoftový tábor prezentuje jako: VOJENSKÁ AKADEMIE. Máme zcela nový přístup a propracovaný program výcviku. Zkušenosti a adrenalin na maximální úrovni.

přečíst celé

Hlavními partnery táborů Klubu 112 jsou:

ArmyCRAFT
Top Army shop
Nejen do přírody
Hobby kohout
Aria travel

Hledáte pro dítě kvalitní letní dětský tábor?