Letní dětský tábor 2020 - I. turnusAirsoft tábor
I. turnus

4.7. - 11.7. 2020
Letní dětský tábor 2020 - II. turnusLDT 2020
II. turnus

11.7. - 25.7. 2020
Letní dětský tábor 2020 - III. turnusLDT 2020
III. turnus

25.7. - 8.8. 2020
Letní dětský tábor 2020 - IV. turnusLDT 2020
IV. turnus

8.8. - 22.8. 2020

Survival - Křesadla

Pazourek vhodý na rozdělání ohně

Už od pradávných časů se k rozdělání ohně používaly křesací kameny. Šlo o dva kameny - pazourky, ale lze použít i křemen, ideálně s ostrými hranami. Pomocí úderů o sebe vznikne jiskra, která dokáže zapálit troud, tj. připravený suchý materiál a tím pomoci rozdělat oheň. Křesadla se používají také u křesadlového zámku a kolečkového zámku u palných zbraní.
Křesání je základní technika potřebná k přežití a na našich táborech je trénovaná. Stačí najít vhodné kameny a oheň je na světě a nc není lepšího v podmínkách Survivalu, než se zahledět do ohně, ohřát se, uvařit si čaj z nalezených bylin a rostlin a upéct si například rybu.
Technika křesání ohně s použitím křesadel chce trénink a trpělivost.

Magneziové křesadlo

Magneziové křesadlo Pro potřeby přežití mimo civilizaci se vyrábí jednodušší varianty křesacích kamenů a mezi nimi jsou například magneziová křesadla, která používají armády všech zemí pro své příslušníky nejen při výcviku, ale i při bojových nasazeních.
Jen armáda ČR je zatím lehce pozadu a příslušníci si je musí kupovat sami :) Snad se situace změní.
Použití: Pomocí kovového nástroje (nebo nože) připojeného ke křesadlu z magnezia se přejede rázným pohybem po tyčince z magnezia a vznikne obrovské množství jisker, které mají teplotu až 3000°C a jsou schopné zapálit připravený troud. Často stačí jen jedno škrtnutí a oheň je na světě. Jde o cvik a na táboře je pečlivě trénován. V podmínkách přežití nemusíte frajeřit, že zapálíte troud nebo připravené piliny, ale pomozte si papírovým kapesníkem nebo vatou z lékárničky. Jde o to přežít a ne vyprávět frajerské historky, jak to šlo na poprvé a bez sirek.

 

 

 

Křesadla Gerber Křesadlo Gerber Fire Starter z edice Bear Grylls

Soupravy pro přežití i s křesadlem

Souprava Gerber s křesadlem Dnes v obchodech naleznete mnoho souprav, nářadí, nástrojů a nožů nejen pro přežití, které obsahují rovnou i křesadlo. Máte-li dostatek finančních prostředků, můžete zvážit zakoupení nějaké podobné sady nože s křesadlem nebo speciálního Survival kitu, do kterého je křesadlo rovnou vloženo. Osoběn doporučuji koupit to zcela obyčejné, dobře se s ním naučit a vložit ho do své krabičky poslední záchrany a máte-ki dostatek peněz, koupit jiné, lévné, menší a to si vložit na trvalo do batohu nebo jako přívěsek na zip nějaké kapsy na batohu.

Nože s křesadlem v rukojeti nebo pouzdře

Nůž Light My Fire Swedish FireKnife s křesadlem Pokud nechcete kupovat celou sadu, protože se vám to může jevit jako zbytečnost, můžete si pořádit nůž na přežití, který obsahuje křesadlo v rukojeti nože. Na trhu je mnoho takových nožů, ale mě osobně zaujal například nůž s křesadlem Light My Fire Swedish FireKnife a to kvalitním zpracováním, dobrou pogumovanou rukojetí, která dobře drží i v mokré a mrazem zkřehlé ruce. Dále díky výrazným barvám v nabídce. Spadne-li vám oranžový nůž do trávy, snadno se totiž najde. A přijít o křesadlo nebo o nůž v podmínkách Survivalu? Zcela nemožné!

Při křesání věnujte energii přípravě dobrého troudu

Pokud vás čeká příprava ohně s použitím křesadel, doporučuji věnovat velkou pozornost výběru a přípravě troudu. Vybírete pečlivě, mějte troud v zásobě. Pokud budou první plamínky zkomírat, přidejte trochu troudu, malých kousků dřeva. Často se udělá zásadní chyba a oheň se udusí velkými kusy dřeva. Jako troud můžete použít materiál, který je tak suchý, že jej lze snadno zapálit jiskrou z křesadla či žhnoucím uhlíkem získaným třením dřev. Troud při přípravě ohně je vhodné uložit na plochu kůry nebo kamene, aby mohl být bezpečně vzat do rukou a následné rozfoukán do plamene a nakonec vložen do připraveného ohniště a živen připraveným dřívím. Pro použití do troudu můžete vybrat: suchou trávu, mech, lýko, kousek přepáleného plátna či knotu z rostlinných vláken, trouchnivé dřevo, mech, chmýří, lýko z rozdrcených větví lip a topolů, jemná suchá tráva. Když vám jde o krk, neváhejte použít kus papírového kapesníku nebo vatu z lékárny. Frajeřina, zálesáctví a zásady tábornictví stranou!

PILINY - Nezastavitelný podpalovač TinderDust™ LIGHT MY FIRE®

PILINY - Nezastavitelný podpalovač TinderDust™ LIGHT MY FIRE® Šikovnou pomůckou na cesty a rozdělání ohně za každého počasí (mimo silného větru) jsou piliny z borovice TinderDust™ LIGHT MY FIRE®, které obsahuji 80-90% pryskyřice, která výborně hoří. Osobně jsem vyzkoušel, že stačí šikovně namířená jiskra z magneziového křesadla, a hromádka pilin krásně vzplane. Podobným produktem jsou piliny z cedrového dřeva Zippo Starter.

Článek připravil:

Jan Borůvka

Jan Borůvka

Autor článku: Jan Borůvka
Příprava ohně a jeho zapálení je základ dovedností přežití. Dnes dělá lidem problémy zapálit oheň jen s použitím sirek. Nejraději by sáhli po pevném nebo tekutém podpalovači kdykoliv. Ale co bez něj? Trénink, cvik a příprava. Časem to zvládnete i na pověstnou "jednu sirku" a nakonec i bez ní. Vyzkoušejte si to. Nic těžkého na tom zase není. Jen nespěchat a vše si pečlivě připravit. Pevně věřím, že tuto dovednost nebudete v reálném životě nikdy potřebovat, ale je to krása, když se to umí :)

Loga partnerů Klubu 112

Vzkaz z Bandaboxu
Vzkaz z Bandaboxu
Bandárie
Vybavení pro výcvik Záchranářů
Výtvarné techniky na táboře
Milan Hrdlička - praktikant táborové Bandičky

Bandárie pro letní dětské tábory

Naše Bandárie začíná získávat svou podobu. Máme za sebou několik pracovních víkendů. Máme uklizeno a začínáme budovat! Bandárie bude to nejkrásnější tábořiště pro letní dětské tábory :)

přečíst celé

60 % kapacity je obsazená

Volná místa a kapacita v oddílech našich turnusech začíná ubývat. Celkově 60 % naší kapacity je obsazená. Letní dětské tábory 2020 budou stát za to a proto neváhejte a posílejte přihlášky!

přečíst celé

Sezóna 2020 v plném proudu

Děti z táborové sezóny 2019 jsou již přihlášené a tak můžeme s klidem nabídnout volná místa na našich táborech široké veřejnosti a získat pár nováčků. Hledáte letní dětský tábor 2020? Seznamte se s naší nabídkou.

přečíst celé

Hlavními partnery táborů Klubu 112 jsou:

Alive
Top Army shop
Nejen do přírody
Hobby kohout
Aria travel
Schneider
Letní dětský tábor 2020 - II. turnusLDT 2020
II. turnus

11.7. - 25.7. 2020
Letní dětský tábor 2020 - III. turnusLDT 2020
III. turnus

25.7. - 8.8. 2020
Letní dětský tábor 2020 - IV. turnusLDT 2020
IV. turnus

8.8. - 22.8. 2020

Hledáte pro dítě kvalitní letní dětský tábor?