Proč děti jezdí na dětské tábory

Dětské tábory patří k trdičnímu českému létu asi jako houbaření. I když, hub ubývá. Podobně je to s tábory. I když nabídka táborů je stále široká, kvalitních táborů ubývá. Pořádání táborů se chytly cestovky, ruzní vykukové, žadatelé dotací a tábory mají jako zdroj financí, které často nekončí tam kde by měly. To jest u dětí, programu, péče, vybavení a podobně. I tak, dětské tábory v Čechách stále jsou. Ale. Ubývají děti, které na tábory jezdí. Rodiče jsou z dětí generace, kerá tábory moc nemilovalo. Ale stále, na tábory jezdí stále více jak 150.000 dětí každé léto.
Proč ale děti na tábory jezdí? Zkusíme se na to podívat tak říkajíc po lupou :)

Jakub Pavlíček

Jakub Pavlíček

Kuba Pavlíček
Co na to říká hlavas tábora 2016 Klubu 112?

"Prvně je třeba říci, že děti na tábory jezdí hlavně proto, že jejich rodiče na ně také jezdili a mají na ně i hezké vzpomínky. Dítě samo rozhoduje, zda na tábor pojede či ne až tak v 11 letech a dále. Což mě osobně přijde tedy velmi brzy, ale z praxe vím, že to tak je. „Chce se ti broučku jet na tábor?“ ptá se maminka. To samo je přeci špatně. Dítě na tábory jede zažít dobrodružné léto a něčemu se i naučit. To by mělo být v zájmu každého rozumného rodiče. Pokud má dítě předchozí zkušenost s táborem, školou v přírodě či má zálibu v nějakém tématu, kterému se na táboře věnujeme, je dost pravděpodobné, že dítě na tábor pojede. Pak už je to jen o tom, na kolik ho tábor nadchne a zda pojede znovu.
Nicméně děti jezdí na tábory si hlavně najít kamarády, užít si legraci, nebýt celé léto u babičky na venkově. Jako malý táborník jsem tábory také viděl jinak než je tomu dnes. Jel jsem se seznámit s novými kamarády, jako velký hráč jsem se moc snažil vyhrát všelijakou soutěž a později na táboře dostat i nějakou tu pusu. Na žádném táboře se mi však nikdy nelíbilo natolik, abych se na něj vrátil příští rok znovu. Bezesporu to bylo hlavně kvůli tomu, že jsem si nenašel opravdové kamarády, stejnou krev. Dnes už vím, že to je hodně i vina samotných vedoucích na táboře. Proto tam oni jsou, celá soudržnost a přátelské vztahy jsou i v jejich rukou. Správnou poznávačkou a hrou se dá dát kolektiv velmi dobře dohromady. Pokud dítě v něčem vyniká nebo naopak se vymezuje z kolektivu, dá se formou správných her docílit kamarádského a soudržného kolektivu.
No a pak jsou tady velcí pomocníci a také nepřátelé dnešní doby. Jsou to počítače, chytré telefony a všelijaké konzole. Děti u nich tráví až nezdrávo času. Pro zaměstnané rodiče je to snadná náplast na jejich časovou absenci doma. Děti se pak dovedou bavit jen o tom, v jakém levelu skončili a jaké skóre nahrály. Jelikož díky poptávce vzniká i nabídka, tak vznikají i tábory, kde děti celých 14 dní jenom paří na počítačích. Zkuste se pak zeptat takových „táborníků“, co se za ty dva týdny naučili a kolik zábavy v přírodě zažili.
Na druhou stranu dnešní portfolio táborové nabídky je téměř neomezené. Již zmíněné počítačově herní tábory, puťáky, skautské, jazykové tábory, odtučňovací, hudební, divadelní, vodácké, zážitkové, naučné, policejní či příměstské. Je asi mnohdy těžké si vybrat. Je třeba vědět, co dítě rádo a zda, chci aby na 14 dní nějak jelo, nebo aby se něčemu naučilo a užilo se kopec srandy.
Každý rozumně smýšlející rodič, který chce pro své děti jen to nejlepší, by měl zvážit jakou letní aktivitu svému dítěti zařídí. Jestli ozdravovnu, prázdniny u babičky či letní dětský tábor. Kvalitní tábor zařídí, že děti zažijí spoustu zábavy, naučí se mnoha dovednostem a najdou si dobré kamarády, díky kterým se budou chtít znovu vrátit. "

Praktikantka tábora Klubu 112

Terka Havlová

Terka Havlová
Co na to říká prágoška z tábora Klubu 112?

"Děti jezdí na tábory, protože si užívají celý tábor plný her, zpěvu, srandy, pohody. Poznávají nové přátele, učí se novým zábavným věcem. Pro děti je každý rok vymyšlený program, který baví i dospělé. Jezdí se na různé výlety a každé dítě si z tábora něco odveze. Odveze si nejen spoustu cen a odměn, ale spoustu krásných vzpomínek na tábor a většina se těší, až své kamarády uvidí zase další rok. "

Hlavní vedoucí dětského tábory

Honza Borůvka

Honza Borůvka
Co na to říká hlavas tábora Klubu 112?

"Doba je taková jaká je. S tím nic neuděláme. Ale každý rok se snažíme ovlivnit alespon to naše okolí a z účastníků tábora vychovat lidi, kteří tábory vyhledávají, mají tábory rádi a neumí si bez nich představit léto. Čas od času se ukáže dospělák, který na tábor nepatří. A bohužel někdy i takové dítě. A ot je pak těžké. Dětské tábory k létu patří. Děti na ně jezdí, aby se pobavily. Aby netrávily letní čas a prázdniny jen na zahradě nebo hřišti mezi paneláky. Přeci jen na táboře najde tolik zábavy a atraktivního programu.
Spousta dětí pro které jsme letní alternativou programu nás vyhledává právě proto, že u nás má 14 dnů pečlivě poskládaného programu. Vyzkouší si všechno možné. Vybavíme ho do života vším potřebným. Zajistíme mu kvalitní zábavu. Dobře ho pobavíme. Když je šikovné, ještě něco vyhraje. Nejen diplom, ale i hezkou cenu. Důvodů proč děti na tábory jezdí je zkrátka mnoho. Každý má svůj důvod. Buďme ale rádi, že i dnes jsou děti, které tábory berou jako něco, co k létu zkrátka patří. A pro rodiče hlavní argument: Na táboře je dítě v bezpečí, pod dohledem, bez negativních vlivů okolí a hlavně bez nudy, protože dobře to víme všichni. Nejhorší pro dítě je nuda, to pak dělá pěkné kravinky :) "

Kontaktní formulář
✗   ZAVŘÍT KONTAKTNÍ FORMULÁŘ