2.8.2019 - 6. den tábora 1. turnusu Klubu 112

Aktualizováno: 17:31

Hlavní program dne

Musím si to trochu zjednodušit. Dnes je mou prioritou po ustálení všeho a všech nastartovat táborový on-line deník. Jakmile poběží, doplním nějaké informace ke starším dnům. Ale budu-li neustále dělat na tom co už bylo, pořád se to povleče. Co myslíte? Moudré rozhodnutí? Asi ano. A proto jdu na to.

V čase, kdy píšu tento text připravujeme na odpoledne další etapu celotáborové hry Poklad na stříbrném jezeře. Děti jsou v týmech poskládané ze všech oddílů. Tím máme zcela vyrovnané týmy které mohou soutěžit. Některé týmy jsou lepší, jiné nikoliv, ale učíme jak správně hrát, aby je naše dílo bavilo. Deset měsíců příprav je znát a my se zde věnujeme každičkému detailu.
Jelikož nás čeká ještě jeden turnus se stejnou hrou, nemůžeme vkádat podrobnosti, ale nějakou tu perličku vždycky dáme.

Na ranním nástupu si děti záhrali nějakou tu hru, oslavili jsme narozeniny. A jelikož se děti začínají více zapojovat a už nejsou z domova tak zpomalené, začínají si to užívat i dospěláci. Dneska hrajeme hru Vítejte v ZOO. Jakmile se najde nějaký dospělák který do vysílačky řekne Vítejte v ZOO, tak dospěláci se chovají jako vybraná zvířata. Já nedopadl až tak špatně. Jsem ocelot a většinou se jako správná kočka věnuji hygieně. A zrovna se to děje :) Je fakt že mi to neuškodí :) Včera ten mastnej film na koupáku kolem mě asi nebyl nejlepší :) A nyní si představte, že tu máme paviána, vlka, lenochoda, ptakopyska, sovu a podobně. No sranda největší :)
Mou prioritou jsou děti a já jsem až na posledním místě. Asi dva dny jsem nic nejedl. Je to fofr a většinou má snaha o to se najíst končí tím, že jsem si někam položil namazaný chleba ... no, nemám to nejjednodušší :)

Oddíly právě mají oddílové programy. Děti v oddílech šlapou. Už jsou prostě v pohodě a zaučení, jak to tady u nás chodí a hrají s námi tu naši hru. Máme na táboře Bandabox - taková interní poštovní schránka. A děti nám tam házejí vzkazy. A buďme upřímní. Nejsou to jen pochvaly. Nejčastěji dětem vadí pavouci a chatky. Pavouky jsme kupodivu krásně vyřešili dokumentem. A jsem vážně v šoku ... dříve pištěli fůůůůj pavouk ... nyní někdo řekne "Hele pavouk" a většina dětí se chce podívat :)

Děti v oddílech se nyní věnují sportu, hrám, některé střílí ze vzduchovek, další se učí mapy, buzoly, získávat vodu, rozdělávat oheň. Program je krásně namixovaný aby se děti na našem táboře něco naučily. A je krásné, že první level už mají za sebou: KÁZEŇ :)
Včera mě děti skoro dojaly. Zeptali se mě, jak mi mohou zlepšit náladu. No jasně, chtějí můj NÁLADOMETR dostat na desítku, aby byly didžina :) A když to dnes něčím nepokazí, dnes by mohjla být :)

Lidi, musím letět do kuchyně, aby klapl oběď. Já se tu zase ukážu :)

Jsem zase na chvilku zpět. Počítat se občas také využívá pro přípravy, tisk podkladů, takžei když zrovna já čas mám, nemám zase přístup k mému pc. Takový je holt život.

Jako top je u nás hodnocena kuchyně. Jídla jsou vždy včas. Jednou nás vykostili brambory, ale jako 10 minut? To jde, ne? :)
A nyní obráceně. Včera jsme dělali k večeři něco mezi rizotem a čínou. A to jídlo bylo luxusní. No ještě aby ne, když použíáme Basmati rýži, zeleninku bonduel a podobně. Vaše/naše děti jsou u nás v dobrých rukách. Ale víte co nejlepší? Už se z Vašich/našich dětí začínají stávat Naše/vaše děti. Možná vám je na konci ani nebudeme chtít vrátit :)
Protipolem vyzdvihované kuchyně jsou chatky. To se zase ze vzkazů v Bandaboxu dětem moc nelíbí. Ale děláme na sobě uzel a tak jsme včera a dneska vše prošli a občas byla řešení hrozně jednoduchá. Děti mají zkrátka na táboře tak trochu bordel. Ne jako nepořádek, ale chaos. Jako jasně, i ty děti jsou překvapené, že spí tam kde spí. Ale ruku na srdce, kdo opravdu čekal mramor na podlaze, žaluzky nebo svícení na fotobuňku :)
Ale na stejných chatkách tu spíme i my a za týden tu bude spát i moje dcerka. Není to nic hrozného. Je to zkrátka táborová chatička. Nic méně i tak, vymetli jsme pavouky, pro sichr, přerovnali tašky, vyvětrali, zametli a na konci .... jé, tady to celkem jde. Nikdy tu ubytování nebude jako v řetezci hotelů ... ale zase: O tom tábory jsou. Vytrhnout ty děti z jejich komfortu. Až za touto hranicí se dělají zážitky na celý život :)

No a nyní také k časté poznámce dětí v bandaboxu. Jídlo je skvělé, vedoucí jsou fajn, zdravotník je milý ..... a hlavas je přísný :) A jsme doma. To co nám na tábor přijelo, byla zvěř. Ne tedy ze 100%, ale opravdu zvěř. Nikdo z dospěláků nečekal opak. Jsme zkušení, profesionální a k tomu rozhodně nepatří naivita. Ale je fakt, že až tady děti slyšeli třeba poprvé, že jsou nějaká pravidla slušného chování. Od začátku jsme řešili i takové věci, jako že když někdo s někým mluví, stojí tváří v tvář, oční kontakt, neskáče se do řeči, když někco chci tak poprosím, když něco dostanu, poděkuji. Byl to masakr a to nás zaměstnalo a ne zrovna málo .... ale, postalivili jsme se ke všemu čelem a máme tu obrat :)

Já pak přidám nějaké konkrétní zážitky, historky a postřehy. Nyní mi do tábora přijela pošta a zase ... šup se věnovat problému tam, kde je. A to zpravidla není na velíně. A pošta není jen převzít, ale musí se také rozstřídit a rozdat. A protože ne vždy je u adresáta číslo oddílu, je tu práce na víc.

Právě vyřízeno. Od vás toho přichází málo, ale od dětí dnes odešla mega hromada pošty. Prosím, my poštu dětem nečteme, neprohlížíme a také nezadržujeme. Děti tu řádí, baví se,m mají tu už nové kamarády, ale když zkrátka píšou o polednáku domů, občas píšou fakt ptákoviny. Berte zprávy trochu s nadhledem. Dětem se stýská. To je fakt. Na tom nic nezměníte. Když se jim stýská, napíšou že chtějí jet domů. Aby to vyzvihly, napíšou že je to tu hrozné, aby zvýšili šanci na svůj úspěch. Pak to zalepí, napíšou adresu, někdo přidá známku, hodí do schránky a jdou zase řídit s úsměvy na tváři.
My tu třeba řešíme holčičku, která ještě nedostala ani řádku z domova. A dnes pro ni chystýme překvapení od celé Bandičky.

Abych umocnil sdělení nahoře, musím některé děti a také rodiče pochválit. Máme tu i skvělé děti. Na to že tu prolétávám na košteti sem a tam, už tu mám zlatíčka a andílky, kteří ze mě energii nevysávají, ale naopak, vlévají mi energii do žil. A o tom to je. Jsme tu jako na houpačce. První dva dny jsme tu řešili kluka a už začíná chápat, že naše normy chování fungují. Srovává se. A na konci tábora budu rodiče informovat. Ještě jsme nemuseli kvůli kázeňskému problému volat domů. Mám z toho radost. Raději se věnuji problému tady a doslova kašlu na deník i když chápu, jak důležitý je zase pro vás. Jsem taky rodič. Důvěřujte mi. Není to můj první tábor i když je to první turnus, na tábory jezdím přes 35 let.
Opravdu raději budu tam kde nyní nejsem než tam, kde nyní jsem.

Dal jsem si ale za cíl vás dnes zahltit všemi informacemi, které jsem od příjezdu získával. Čajíček na nervy je už uvařený. A je s medem, abych trochu nahnal i energii. Od neděle jsem jedl 3x.
Pro mě důležitější, aby děti jedly včas. V mnoha ohledech jsem na mém táboře až úplně ten poslední. Pro vaše děti a mé dospěláky se rozkrájím.
Nyní chci poděkovat i rodičům za to, že posíláte SMS. Zatím jsem úplně každou vyřešil. Ať to bylo příjemné nebo nikoliv, vše je vyřešeno a vše funguje.

Polední klid, tj. čas který máme pro nás, abychom připravili program atd., děti moc nezvládly. A tak jsme přistoupili k originálnímu řešení. A bohužel jsme také museli upravit program. Doslova dvě hodiny jsem neřešil nic jiného, než zlobivé děti. Jako fajn. Dítě může zlobit, ale musí to být trochu v normě. A tak jsem přišel s originální myšlenkou diskuze s dětmi na téma etiketa. Jako povím vám ... děti byly v šoku. Něco slyšeli skoro prvně, něco po druhé ... ale jak víme, opakování je matka moudrosti. Shodli jsme se s dětmi, že na chování zapracujeme a že ho zlepšíme. A děti pak prosily, aby se k nim vrátili oddíláci :) Krásně nám to zafungovalo. Myslím, že pokud to nevzdám ... mohu klidně začít připravovat nějakou odbornou publikaci na téma Výchova dětí v Čechách :) Vtipně, efektivně a hlavně zábavně. Děti nejsou marné. Máme je rádi. Ale musí se na tom zkrátka pracovat. Ranní pochvala jim zkrátka pomotala hlavy. Jsme zase o něco chytřejí. Méně chválit a více práce :)

Dětem na táboře velmi chutná. I když už máme za sebou luxusní programy, při kterých dětem padala čelist, nejlépe z našeho tábora hodnotí naši kuchyň. Jako je pravda, že naše děti mají jídlo ve velké oblibě i mimo tábor. S jídlem mají vřelý vztah. Trochu horší je to úrovni sociální ... ale vepřoknedlozelo si s vámi karty nezahraje :)

Jídelníček

  • Snídaně: Fantastická rybičková pomazánka
  • Svačina: sušenka
  • Oběd: X
  • Svačina: X
  • Večeře:

A nyní nějaké vzkazy od dětí :)

  • Ahoj kuchařky, vaříte dobré jídlo a jste moc milí. Jídlo je tu stejné jako u nás, prostě všechno máte dobré.
  • Ahoj tati, je to tu super. Díky za pohled. Vařej tu dobře. Byli jsme na výletě. Bylo to tam super. Už jsem poslal pohled.
  • Ahoj mami, máme se tu super program. Učili jsme se dělat uzly, v přírodě dělat filtr na vodu a dnes se učíme morzeovku. Pozdravuj. Ondra Kocur
  • Ahoj Terko Rozcvičky kterou si vymyslela byla super. Také chci poděkovat kuchařkám, jídla jsou skvělý. A hlavas je hodjen a spravedlivej.
  • Ahoj mami, je to tu SUPER. Už jsme byli v bazénu ve Vlašimi. Máme tu super vedoucího a skvěle tu vaří.

-

Stav marodky

Už jednou jsme jeli naší záchrankou do nemocnice. Vše je pořádku a rodina samozřejmě o všem ví. Zůstal nám v ruce taky jeden zoubek. Včer po výletu to bylo na marodce náročnější, ale vše jsme zvládli. No jo. Dejte dětem do ruky řízek, pak řádí ve vodě, pak dostanou kapesné a jdou do města. No to byly nákupy. Skoro překonaly ten můj úvodní nákup. Pak do sebe naházeli bambůrky a podobně a ve finále se diví, že je bolí bříško. Nebyl to ale problém jen u těch nejmmenších, ale u těch středních a větších. My je to naučíme. Osobně plánuji přednášku o jídle. Na dětech vidím, že to potřebují. My si tady něco nastavíme a vy s tím pak dál doma pokračujte :)
Jinak je to marný ... je to marný ... je ... to ... marný

Důležitá sdělení z tábora

Poděkování

Poděkování sponzorům ...

Bez zajištění spolehlivé autobusové dopravy, materiální a on-line podpory na webu, bychom dnešní den nezvládli. Děkujeme :)

Táborový kalendář

LDT 2019 - 1. turnus

NEDĚLE
července
PONDĚLÍ
července
ÚTERÝ
července
STŘEDA
července
ČTVRTEK
srpna
PÁTEK
srpna
SOBOTA
srpna
NEDĚLE
srpna
PONDĚLÍ
srpna
ÚTERÝ
srpna
STŘEDA
srpna
ČTVRTEK
srpna
PÁTEK
srpna
SOBOTA
srpna
NEDĚLE
srpna

LDT 2019 - 2. turnus

NEDĚLE
srpna
PONDĚLÍ
srpna
ÚTERÝ
srpna
STŘEDA
srpna
ČTVRTEK
srpna
PÁTEK
srpna
SOBOTA
srpna
NEDĚLE
srpna
PONDĚLÍ
srpna
ÚTERÝ
srpna
STŘEDA
srpna
ČTVRTEK
srpna
PÁTEK
srpna
SOBOTA
srpna
NEDĚLE
srpna

Kontaktní formulář
✗   ZAVŘÍT KONTAKTNÍ FORMULÁŘ